Ieņēmumu dienests atkārtoti pārbaudīs Samoilova amatpersonas deklarāciju

Īsumā:

Šonedēļ portāls “Delfi” aktualizēja Samoilova amatpersonas deklarācijās norādītās naudas balvas – tās teju par pusmiljonu atšķiras no publiski pieejamās informācijas par Starptautiskās Pludmales volejbola federācijas izmaksātajām naudas balvām. Viņš norāda, ka atšķirību veido tas, ka ne visas naudas balvas saņēmis uz savu kontu – daļa pārskaitīta viņa pārstāvētajiem uzņēmumiem un biedrībām, vēl daļa ceļojusi caur Latvijas Volejbola federācijas kontu.

“Es neuzrādu tos līdzekļus, kas ienāk gan federācijas kontā, gan biedrības vai aģentūras kontā, kas tālāk tiek tērēti nometnēm un sacensībām, kurās pārstāvu Latviju. Reģistrēju tikai to, ko kā privātpersona izņemu dividendēs,” skaidro bijušais pludmales volejbolists.

Latvijas Volejbola federācija pēc Latvijas Televīzijas lūguma pārbaudīja konta vēsturi un konstatēja, ka nav saņēmusi Samoilovam adresētas Starptautiskās Pludmales volejbola federācijas naudas balvas.

Samoilovs ir valdes loceklis vairākos uzņēmumos un biedrībās. To gada pārskatos norādītie ieņēmumi lielākoties ir mazāki nekā starptautiskās sacensībās gūtās naudas balvas.

Piemēram, 2013. gadā, ko Samoilovs un Šmēdiņš noslēdza kā pasaules ranga līderi, Samoilova amatpersonas deklarācijā naudas balvas nav atrodamas, lai gan starptautiskās sacensībās nopelnīti nepilni 100 tūkstoši dolāru. Tobrīd viņš bija valdes loceklis biedrībā “Smilšu lauva”, kuras ieņēmumi 2013. gadā bija 4000 latu.

Savukārt 2016. gadā, ko arī Samoilovs un Šmēdiņš noslēdza kā pasaules ranga līderi, naudas balvās no starptautiskās federācijas Samoilovam būtu jāsaņem nepilni 130 tūkstoši dolāru. Amatpersonas deklarācijā tie nav uzrādīti, taču 32 tūkstošu eiro ieņēmumi togad bijuši Samoilova biedrībai “Smilšu lauva”.

Samoilovs gan norāda, ka deklarācijas gadiem ilgi ir pildījis godprātīgi, un uzraugošās iestādes, lai arī reizēm uzdevušas precizējošus jautājumus, nekādus pārkāpumus nav konstatējušas. Nesakritības summās rodoties, jo sacensībās gūtos ienākumus organizatori pārskaitījuši galvenokārt juridiskām personām, nevis pa tiešo uz Samoilova bankas kontu.

“Tas, kas atnāca pa tiešo Aleksandram Samoilovam vai kas tika izmaksāts dividendēs no uzņēmumiem, no juridiskām personām – to es visu uzrādīju savā deklarācijā,” stāsta viņš.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) skaidro, ka valsts amatpersonu deklarācijās norādīto ziņu patiesuma pārbaudīšana ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kompetencē. KNAB uzdevums esot izvērtēt, vai valsts amatpersonas darbībā nav saskatāms interešu konflikts.

“Iepazīstoties ar publiski pieejamo informāciju, KNAB nesaskata pazīmes, kas varētu liecināt par minētās valsts amatpersonas iespējamiem interešu konflikta novēršanas regulējuma pārkāpumiem, kuru izmeklēšana ir KNAB kompetencē,” Latvijas Televīzijai komentēja birojs.

“Informāciju par fiziskās personas kontu apgrozījumu un atlikumu VID no kredītiestādēm saņem, sākot no 2018. gada. Līdz ar to A. Samoilova iespējamie riski par nenorādītiem visiem gūtajiem ienākumiem par iepriekšējiem gadiem VID redzeslokā nebija nonākuši,” rakstisku atbildi sniedza VID.

Valsts ieņēmu dienests norāda, ka veiks padziļinātu Aleksandra Samoilova amatpersonas deklarāciju pārbaudi, taču – tikai par iepriekšējiem diviem gadiem. Lai arī tie nav bijuši paši ienesīgākie gadi Samoilova karjerā, tajos deklarētie trīsarpus tūkstoši dolāru no Starptautiskās Pludmales volejbola federācijas ir ievērojami mazāka summa nekā sacensībās reāli nopelnītie 35 tūkstoši. Tas gan neizslēdz iespēju, ka lielākā daļa turnīros nopelnītā ir pārskaitīta ar Samoilovu saistītajām juridiskajām personām, kuru kopējie ieņēmumi šajā laika posmā bijuši krietni lielāki.

Ja tiks konstatēta ienākumu nedeklarēšana, tad Samoilovam var draudēt sods 350 eiro apmērā un divu gadu aizliegums būt par valsts amatpersonu. Savukārt, ja tiks konstatēta izvairīšanās no nodokļu nomaksas lielā apmērā, tad bargākais soda mērs paredz brīvības atņemšanu līdz 4 gadiem.

Tiks vērtēta Samoilova atbilstība ieņemtajam amatam 

IZM valsts sekretāres pienākuma izpildītāja Ineta Juhņēviča vērtēs Samoilova atbilstību Sporta departamenta direktora amatam, tā Latvijas radio pavēstīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša. Viņš amatā stājās vasarā, bet joprojām reklamē azartspēles, ātros kredītus un dažādas citas preces. Drīz viņam beigsies pārbaudes laiks amatā.

“Pēc būtības viņa vadītāja ir valsts sekretāre, un mēs šo jautājumu esam pārrunājušas, un tas viss tiks izvērtēts. Ja runājam par azartspēlēm, tad es uzskatu, ka tas absolūti nav pieņemami. Ja ir jauni līgumi, tas nav pieņemami, jo, nākot darbā ministrijā, bija runāts, ka visi viņa līgumi tiek pārtraukti,” skaidroja Čakša.