ĪSUMĀ:
SOK izpildkomiteja pēc starptautisko federāciju un sportistu pārstāvju aicinājuma apsprieda naudas balvu jautājumu, un vieglatlētu nostāja neguva būtisku atbalstu, otrdien, 3. decembrī, pastāstīja SOK pārstāvis Marks Adamss. Viņš uzsvēra, ka galvenais arguments ir taisnīgums, jo medaļas lielākoties gūst lielvalstis, kur sportistiem tāpat ir nodrošināti labākie apstākļi.
Ja 2024. gadā Parīzes olimpiskajās spēlēs visos sporta veidos maksātu naudas balvas, tās saņemtu apmēram tūkstoš sportistu, sacīja Adamss.
“Viņi [medaļnieki] lielākoties ir no labi finansētām un priviliģētām nacionālajām olimpiskajām komitejām. 65% individuālo un komandu godalgu ieguvēju bija no 15 valstīm, kas ir medaļu tabulas galvgalī,” uzsvēra Adamss. “Tas tikai vēl vairāk palielinātu jau esošo nevienlīdzību. [SOK] izpildkomiteja uzskata, kas tas ir pretrunā SOK misijai, un ātri varētu pārvērst olimpiskās spēles par elitāru pasākumu.”
SOK nav iebildumu, ja naudas balvas sportistiem maksā nacionālās olimpiskās komitejas.
Pirms Parīzes spēlēm “World Athletics” pieņēma bezprecedenta lēmumu visiem olimpiskajiem čempioniem vieglatlētikā izmaksāt pa 50 000 dolāru (47 000 eiro). Citu sporta veidu federācijas vieglatlētu paraugu vērtēja atturīgi, tomēr “World Athletics” nav atteikusies no nodoma 2028. gada Losandželosas olimpiskajās spēlēs nodrošināt naudas balvas visiem medaļniekiem.
Lai gan SOK minēja sarežģītus ekonomikas apstākļus, tās ienākumi 2021.–2024. gada olimpiskajā ciklā pieauga. SOK starptautiskajām federācijām sadalīs 6,8 miljardus dolāru (6,46 miljardus eiro), kas ir par 12% vairāk nekā iepriekšējā ciklā.
SOK finansiāli atbalsta starptautiskās sporta veidu federācijas, kas ir pārstāvētas vasaras un ziemas olimpiskajās spēlēs, nodrošina daļu finanšu 206 nacionālajām olimpiskajām komitejām, sedz pusi Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) budžeta, kā arī līdzfinansē olimpisko spēļu un jaunatnes olimpisko spēļu izmaksas. Savukārt 10% SOK ienākumu organizācija tērē savas darbības nodrošināšanai.
Ienākumus SOK lielākoties nodrošina televīzijas raidīšanas tiesību pārdošana un sponsoru piesaiste.
Nākamajā olimpiskajā ciklā no 2025. līdz 2028. gadam SOK jau ir garantēti līgumi par 7,3 miljardu dolāru ienākumiem, un Adamss uzsvēra, ka tas apliecina olimpiskā zīmola vēl lielāko spēku. Ieskaitot darījumus, kas attiecas uz laiku pēc 2028. gada, SOK var rēķināties ar 13,5 miljardu dolāru ienākumiem.