ĪSUMĀ:
Līdztekus 130 000 eiro paredzēti darbības jomu federācijām, bet 416 000 eiro – dažādiem pasākumiem, ar kuriem federācijas var pretendēt uz finansējumu līdz 40 000 eiro atbilstoši kritērijiem.
Latvijā patlaban atzītas 94 sporta federācijas, no kurām četras ir darbības jomas federācijas.
Sporta federācijas valsts budžeta līdzfinansējumu otro gadu saņems no vienas organizācijas ar vienu līgumu. Samoilovs informēja, ka
kritēriji valsts budžeta līdzekļu sadalei federācijām 2025. gadā paliks bez izmaiņām, proti, ir tādi paši kā gadu iepriekš, taču tikušas precizētas dažas definīcijas.
Pirmais kritēriju bloks vērsts uz masveidību, proti, to, cik sportistu nodarbojas ar šo sporta veidu. Samoilovs atzīmēja, ka pagājušajā gadā bijusi neskaidrība par jēdzienu “sportists” un to, kādus cilvēkus var iekļaut reģistrā. “Sportists” šogad definēts kā vismaz desmit gadus veca persona, kura ir reģistrēta federācijas sportistu reģistrā un divas reizes gadā ir piedalījusies federāciju kalendārā iekļautās sacensībās. Reģistrā iekļaujami dati par sportistiem, kas tādi bijuši no 2024. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim. Reģistram jābūt pieejamam federācijas mājaslapā, un tajā iekļaujamie publiskie dati ir sportista vārds, uzvārds, dzimšanas gads un sporta veids. Vienas federācijas ietvaros, sportistam pārstāvot vairākus sporta veidus (nevis disciplīnas), sportistu var iekļaut reģistrā vairākas reizes.
Otrais kritēriju bloks vērsts uz sporta federāciju 2024. gada kalendārā iekļautajām sacensībām. Proti, federācijas sportistu dalību olimpiskās spēlēs, šo spēļu kvalifikācijas sacensībās, pasaules spēlēs, Eiropas un pasaules čempionātos (arī junioriem, jauniešiem), Eiropas un pasaules kausu izcīņās. Tāpat šis kritēriju bloks ietver sporta federācijas sarīkotos Latvijas čempionātus, meistarsacīkstes, kausa izcīņas tikai pieaugušajiem, meistarsacīkstes un atsevišķas sarīkotas nacionāla līmeņa sacensības tikai jauniešiem. Līdztekus šajā kritēriju blokā ietilpst federācijas rīkotās starptautiskās sacensības Latvijā, kā arī federācijas rīkotās tautas sporta un senioru sacensības.
Trešais kritēriju bloks vērsts uz sportistu sasniegumiem. Fiksējot rezultātus, federācijām jāiekļauj precīza saite uz sacensību attiecīgo tīmekļa vietni. Sportistam sacensībās jāpārstāv Latvijas izlase, nevis klubs. Pasaules un Eiropas kausa posmu kopvērtējums tiek uzskaitīts tikai pieaugušo konkurencē.
Katrā no šiem trim blokiem federācija var iegūt punktus, kas ietekmē finansējumu.
Federācijām visi dati IZM ir jāiesniedz līdz 2025. gada 10. janvārim. IZM pieteikumu izvērtēšanai veidos vērtēšanas komisiju.
Samoilovs informēja, ka šogad Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP) veiks federāciju iesniegto datu pārbaudi un komunicēs ar federācijām, ja nepieciešami precizējumi.
Ņemot vērā, ka pagājušajā gadā IZM no federācijām saņēmusi ziņas, ka tām sacensības sākas jau janvārī, februārī, līdz ar to finansējums nepieciešams ātrāk, Samoilovs aicināja visas federācijas datus iesniegt līdz 16. decembrim, un tad, ja nepieciešams, līdz 10. janvārim veikt precizējumus, labojumus un papildinājumus. Vienlaikus viņš vērsa uzmanību uz to, ka kritēriji izveidoti tā, ka gadījumā, ja viena federācija datus neiesniedz, IZM nevar veikt galējo aprēķinu.
Līdztekus Samoilovs informēja, ka šogad paredzētas izmaiņas arī datu iesniegšanas formā. Iepriekš dati bija jāiesniedz “Microsoft Word” dokumentā, bet šogad izveidots “Microsoft Excel” dokuments, kur visi aprēķini tiek veikti automātiski.
Paredzēts, ka līdz 2025. gada 31. janvārim finansējums tiks aprēķināts, un sporta federācijas sāks slēgt līgumus un saņemt valsts budžeta finansējumu.
Jau ziņots, ka sporta politikas īstenošanai nākamgad ministrijas budžetā iezīmēti kopumā 56 miljoni eiro. Lielākā daļa no tiem paredzēti dotācijai sporta organizāciju, programmu un pasākumu atbalstam, kā arī sporta treneru darba samaksai – attiecīgi 22,769 miljoni un 29,649 miljoni eiro.
Sporta ēku būvēm atvēlētais finansējums nākamgad paliks līdzšinējā apmērā – 627 957 eiro. Līdzšinējā apmērā plānots saglabāt arī finansējumu balvām par izciliem sasniegumiem sportā, tam atvēlot 42 686 eiro.
Latvijas Sporta muzejam plānoti 118 649 eiro, bet dotācijai Latvijas Olimpiskajai komitejai valsts galvoto aizdevumu izmaksai nākamgad iezīmēti 316 030 eiro.
Papildu 50 000 eiro iezīmēti pedagogu kompetences pilnveidei peldētapmācības īstenošanai.