«Apple» mākslīgais intelekts, virkne datorspēļu un jauns «Xbox». Tehnoloģiju ziņas

#DigitālāsBrokastis

“Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” raidījums “Digitālās Brokastis” – Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē “Digitālās Brokastis” dzirdamas “Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. “Apple Intelligence” – nākamais solis personīgajiem asistentiem

Uzņēmums “Apple” pasākumā “WWDC 2024” iezīmēja jaunu attīstības virzienu personīgajiem, gudrajiem asistentiem, kuru parocīgi nosaukuši par “Apple Intelligence” jeb AI. Tas nav jauns čatbots kā “ChatGPT” vai “Gemini”, bet gan personīgais asistents, kurš pie lietotājiem nonāks aptuveni gada laikā.

AI ir praktiska mākslīgā intelekta (MI) integrācija “Apple” ekosistēmā, izmantojot lietotāju datus, personīgo informāciju, e-pastus u.tml., lai saprastu kontekstu lietotāja vaicājumiem. “Apple Intelligence” būs pieejams jaunākas paaudzes telefonos, planšetēs un datoros ar “M” sērijas čipiem.

Uz ko AI būs spējīgs? Lielākais uzlabojums būs tieši “Siri” jeb “Apple” asistentam, kas pārdzims gan vizuāli, gan spēju ziņā. Tas sapratīs daudz labāk cilvēka runu, kas reizēm var būt saraustīta un vaicājums var būt izteikts haotiski ar norāžu labojumiem. Asistents spēs ne tikai apmācīt lietotāju par jaunajām funkcijām, bet arī izpildīt dažādas praktiskas darbības, piemēram, atrast fotogalerijā visus attēlus ar otro pusīti, kura rāda mēli. Vai atskaņot dziesmu, kuru draugs nesen sūtījis kādā no sarakstēm. Tam varēs likt sameklēt e-pastā, kurā lidostā un kad ielidos kolēģis utt. Turklāt turpmāk varēs “Siri” vaicājumus arī veikt rakstiski.

Kas pārsteidza daudzus, “Apple” sola integrēt “ChatGPT” ar “Siri”! Gadījumos, kad jautājums būs par lietām ārpus “Apple” ekosistēmas, “Siri” piedāvās vaicājumu nodot “ChatGPT”, un pēc mirkļa atbilde tiks atspoguļota, neejot atsevišķi uz citu lietotni. Izskanēja arī netieši mājieni, ka, iespējams, nākotnē tas varētu būt arī “Google Gemini” asistents.

Protams, būtisks ir darbs ar tekstiem (angļu valodā)  – vai nu raksti “Notes”, vai “Pages”, vai “Mail” lietotnēs – varēsi uzklikšķināt uz teksta, un tas piedāvās teksta gramatikas un stila pārbaudi, no gara teksta izvilkt galvenās domas pa punktiem vai arī pārrakstīt tekstu dažādās “toņkārtās”, piemēram, lai tas ir profesionālāks vai brīvāks. Funkcijas, kuras jau piedāvā “Samsung Galaxy” jaunākie telefoni, bet šeit tas būs pieejams visā “Apple” ekosistēmā.

E-pasta “Mail” lietotnē turpmāk “Inbox” sadaļā būs nevis vienkārši e-pasta teksta pirmā rinda, bet gan izvilkta galvenā doma, piemēram, “Jānis aicina tevi pusdienās otrdien plkst. 12.00” (tiesa gan, diez vai tas sapratīs latviešu valodu).

Ar AI varēsi arī ierakstīt telefona zvanus, otrai pusei par to tiekot pabrīdinātai, un sarunas saturs tiks ne tikai ierakstīts, bet arī no tās taps rakstisks konspekts.

“Photos” lietotnē varēsi ērti izdzēst objektus, līdzīgi kā to var izdarīt “Samsung” attēlos. Emocijikonu cienītāji varēs izklaidēties ar “Genmojis” jeb miksēt kopā dažādus emojis un radīt jaunus emoji attēlus.

Un, sperot soli vēl tālāk, “Image Playground” būs gan lietotne, gan citās vietās ieintegrēta attēlu ģenerēšanas funkcija, kur varēs ērtā veidā radīt attēlus. Tas spēs pārvērst skici “Notes” lietotnē par skaistu attēlu. Un ar tā palīdzību varēs uzburt pareizo sajūtu digitālajā saziņā, piemēram, palūdzot AI uzzīmēt ilustratīvu attēlu, kā izskatīsies gaidāmais randiņš jūras krastā ar piknika grozu un glāzi dzirkstošā.

Un AI varētu būt brīnumlīdzeklis haotiskajai paziņojumu (notifications) sadaļai, iepazīstoties ar paziņojuma saturu un sakārtojot paziņojumu augšgalā būtisko un ievērības vērto.

Ja raizējies par datu drošību, “Apple Intelligence” primāri darbosies ierīces robežās un tikai atsevišķus vaicājumus veiks “Apple” privātajos serveros, padodot tiem konkrētajam vaicājumam tikai tos datus, kas nepieciešami. Tā ir būtiska atšķirība darbības principos no visiem citiem MI rīkiem.

Protams, virkne jautājumu netika atbildēti. Cik ātri asistents strādās? Kad konkrēti saņemsim minētās funkcijas? Vai mums nebūs jāmaksā par asistenta jaudīgāku darbību? Un kas visvairāk interesē “Digitālās brokastis” – kad “Apple” rīki sapratīs latviešu valodu?

 

2. Iespaidīgi jaunumi iOS, MacOS, WatchOS operētājsistēmās

“Apple” prezentāciju pasākumā “WWDC 2024” dzirdējām par virkni jaunumu “Apple” ekosistēmā jeb platformās, kā pārsauktas operētājsistēmas – “visionOS”, “watchOS”, “iPadOS”, “macOS”, “tvOS” un “iOS”. Daļa pārņemtas no “Samsung”, “Windows”, “Garmin” un citiem, bet kopumā dos jaunu elpu ekosistēmas faniem, padarot izvēli pamest “Apple” vēl grūtāku.

“iPhone” viedtālruņi rudenī iegūs virkni uzlabojumu, lai pielāgotu telefona izskatu, padarītu saziņu vēl jautrāku un funkcionālāku un labāk izdzīvotu vēlreiz īpašos brīžus attēlos un video.

Jauno datoru operētājsistēmas versiju sauks “Sequoia”, un tas būs viens no būtiskākajiem atjauninājumiem pēdējos gados.

Austiņas “Airpods” tiks pie vērtīgas jaunas funkcijas – pakrati galvu vertikāli, lai bez runāšanas akceptētu ienākošo zvanu, vai horizontāli, lai to noraidītu (līdzīgi, kā to dara atsevišķas “Sony” austiņas). Un skaidrāka balss izolācija zvanu laikā tagad būs pieejama, arī veicot zvanus caur “Airpods Pro” austiņām. Savukārt geimeri novērtēs telpisko skaņas atbalstu “Airpods” austiņās.

Jaunākie “Apple” viedpulksteņi “watchOS” atjauninājumā sniegs jaunas iespējas novērtēt treniņus un sekot līdzi savai slodzei.

Planšetdatori “iPad” saņems dažus atjauninājumus, no kuriem visvairāk iegūs skolēni.

Tāpat nelieli uzlabojumi paredzēti arī papildinātās realitātes brilles visionOS atjauninājumā un “Apple” televīzijas lietotnē, uzņēmumam ieguldot arvien vairāk līdzekļu oriģinālseriālu un filmu izstrādē.

 

3. Virkne jaunumu videospēļu faniem: no “Star Wars” un “Call of Duty” līdz “Civilization” un “Starfield” papildinājumam

Pasākuma “Summer Game Fest” ietvaros tika izziņotas vairākas jaunas videospēles vai to turpinājumi un papildinājumi, no kurām, iespējams, populārākās ir “Star Wars: Outlaws”, “Call of Duty: Black Ops 6”, “Microsoft Flight Simulator 2024” “Civilization 7”, “Metal Gear Solid: Snake Eater”, “Doom: The Dark Ages”, “Lego Horizon Adventures”, “Starfield” papildinājums “Shattered Space”, “Fallout 76” papildinājums “Skyline Valley” un “Life is Strange” turpinājums “Double Exposure”.

Pirmo reizi 30. augustā būs pieejama atvērtās pasaules tipa “Star Wars” spēle “Outlaws”. Cīņas starp ļauno un labo galaktikas tālēs uz dažādām planētām ar fantastisku gameplay, grafikām un spēles stāstu solās būt par vienu no TOP 2024. gada spēlēm.

Kara spēļu cienītājus iepriecinās “Call of Duty” jaunākā versija “Black Ops 6”. Teju 300 gigabaitu (GB) lielā spēle potenciāli ir “smagākā” spēle šajā franšīzē ar reālistiskām grafikām. Spēle būs pieejama gan “Xbox”, gan “Playstation” un datoros.

Spēle “Microsoft Flight Simulator 2024” iznākšot 2024. gada 12. novembrī uz “Xbox Series X/S” un datoros. Spēle ļauj izbaudīt lidojuma prieku ar iespaidīgām reālās pasaules ainām un vēl reālistiskāku zemeslodes simulāciju. Lidot var kā ar klasisku pasažiera lidmašīnu, tā gaisa balonu, helikopteru, vertikālās pacelšanās un nosēšanās lidaparātu, triku lidmašīnu utt.

Stratēģijas spēles franšīzes “Civilization 7” izlaišanas datums vēl nav paziņots. Galvenā datorspēles doma – vadi savu civilizāciju cauri laikmetiem, sacenšoties par dominējošo lomu pasaulē. Spēles reklāmas rullītis atrādīja teju visu vēstures spektru – no laikiem pirms mūsu ēras līdz mūsdienu cilvēces kosmosa pētījumiem.

Filmu franšīzes “Indiana Jones” mīļotāji uzgavilēs, jo tika atrādīts jaunākais rullītis “Indiana Jones and the Great Circle” videospēlei. Indija atveidotājs Harisons Fords savos labākajos gados dodas elpu aizraujošās mistēriju atkošanas misijās ar iespaidīgām videospēles grafikām un filmu cienīgu scenāriju. Pieejama “Xbox” un datoros šogad.

Aptuveni gadu pēc “Starfield” videospēles iznākšanas izziņots tās papildinājums “Shattered Space”, kura reklāma liecināja par jaunu, kosmisku apdraudējumu uz kādas noslēpumainas planētas, kas esot mājvieta House Va’ruun pārstāvjiem. Spēle pieejama “Xbox” un datoros.

Turpinājumu piedzīvo “Doom” franšīze ar “The Dark Ages”, kas iznākšot 2025. gadā. Spēle ir par brutālu dēmonu slepkavošanu viduslaikos jaunā veidolā, pieturoties pie “Doom” klasiskā izpildījuma. Vēl nav apstiprināts, kurās platformās spēle būs pieejama.

“Lego” videospēļu cienītājus iepriecinās “Horizon Adventures”, kas ļaus izpētīt postapokaliptisko pasauli ar ikoniskiem “Lego” spēļu varoņiem un mašīnām, kas pārbūvētas “Lego” formā! Platformas un izlaišanas datums vēl nav zināms.

Spēle “Fallout 76” uzlēkusi atpakaļ slavas zenītā, pateicoties seriālam, kas balstīts uz spēles sižetu. Un “Bethesda” studija izlaidīs spēles papildinājumu “Skyline Valley”, kas ļaus spēlētājiem doties jaunos piedzīvojumos pa atombumbu izplosīto Zemi.

Augstu novērtētā spēles “Life is Strange” turpinājums “Double Exposure” ļaus doties detektīvmistērijā pa divām paralēlajām pasaulēm, šķetinot galvenā tēla Maksīnas draudzenes bojāejas cēloņus. Spēle iznāks 29. oktobrī uz datora un konsolēm.

Visbeidzot Stealth jeb lavīšanās kauju spēļu faniem patiks 2004. gadā iznākusī, tagad atjaunotā “Metal Gear Solid: Snake Eater”, kas būs pieejama kā konsolēs, tā datoros. Izlec no lidmašīnas ar nazi un pistoli un vāc resursus, lai izdzīvotu un izpildītu slepenā aģenta misiju iefiltrēties Padomju Savienības kara bāzē. Iznākšanas datums vēl nav zināms, bet gaidāms šogad.

Protams, te saraksts neapstājas, un mediju virsrakstus izpelnījās arī spēles “Valorant”, “Gears of War”, “Avowed”, “Perfect Dark”, “Nobody Wants to Die”, “Monster Hunter Wilds”, “Sonic x Shadow Generations”, “Quidditch: Champions”, “Fable”, “Alan Wake 2” un citas.

4. Jauns “Xbox Series X” un S

Uzņēmums “Microsoft” pasākumā “Summer Game Fest” izziņoja jaunu “Xbox Series X” balto versiju. Jaunā konsole būs bez diskdziņa – spēles tajā būs pilnībā digitālas. Diemžēl iekšpusē pēc tehniskajiem parametriem tas ir identisks vecajam, melnajam “Series X”. Vienīgais tehniskais uzlabojums ir atmiņa – jaunais baltais modelis būs pieejams ar 1 terabaita (TB) krātuvi. Tāpat būs pieejamas “Xbox series X” versija ar 2 TB atmiņu un jaunu dizainu, kā arī mazākā izmēra “Xbox Series S” baltā krāsā ar 1 TB atmiņu.

Par balto “Xbox Series X” izskanējis, ka, iespējams, ir uzlabots konsoles dzesēšanas radiators, taču pagaidām tas nav apstiprināts.

5. “Nokia” veic pirmo 3D telpiskās skaņas zvanu ar 5G palīdzību

Uzņēmuma “Nokia” vadītājs Peka Lundmarks, izmantojot jaunizstrādātu tehnoloģiju, veicis pirmo 3D telpiskās skaņas sazvanu, izmantojot 5G sniegtās priekšrocības. Zvanot cilvēks varēs dzirdēt bagātīgāku, 3D skaņai līdzīgu efektu, labāk uztverot skaņu un vidi otra zvanītāja galā.

Līdz šim telefona zvanos skaņa tiek saspiesta mono jeb vienā sakompresētā plakanā skaņas celiņā. Funkcija būs pieejama jaunākām ierīcēm, kurām ir vairāk nekā viens iebūvēts mikrofons.

Kā sprieda medijs “Techspot”, atliek vien gaidīt, vai tā tiešām būs revolūcija vai kārtējais pašsaprotamais uzlabojums līdzīgi kā “HD voice” uzlabojums zvanu kvalitātei.