Ar sūnām uz jumtiem varētu mazināt klimata izmaiņu ietekmi pilsētās

Londonas Universitātes koledžas pētnieks Oskars Brouss norādīja: “Zaļie jumti – tie samazina siltumu, pateicoties lielajam mitruma daudzumam. Tātad augi izdala daudz mitruma, un šādi tie atdzesē sevi, jo karstumā parasti tie iet bojā. Iztvaikojot ūdeni, tie atvēsina arī apkārtējo vidi.”

“Zaļie jumti” nav jaunums, taču tajos izmantotie augi parasti nodrošina atpūtas vietu cilvēkiem un biotopus dabas iemītniekiem, un neērtības rada lielais transportējamās augsnes apjoms.

Sūnas ir unikāli augi, jo tām nav nepieciešams daudz barības vielu un tās spēj izdzīvot ekstremālos apstākļos. Ķīnas zinātnieki pagājušajā mēnesī pat ziņoja par kādu tuksneša sugu, kas izdzīvo sausumā, augstā radiācijā un lielā aukstumā, un, iespējams, varētu augt pat uz kaimiņu planētas Marsa.

Sūnas ir labs izolācijas materiāls, uztver no atmosfēras oglekli un spēj absorbēt par savu svaru 16 reizes lielāku ūdens daudzumu, tādējādi neļaujot tam noplūst uz ielām lietusgāžu laikā. Britu zinātnieki vēlas izstrādāt metodes, lai tās uz jumtiem varētu augt un attīstīties bez papildu palīdzības, un tas varētu mainīt pilsētu plānošanas un dizaina nākotni. Tomēr šādā gadījumā arī nāksies domāt par jumta konstrukciju izturību.

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter , lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!