Ieva Ilvesa, kiberdrošības eksperte un padomniece Ukrainas digitālās transformācijas ministrijā, skaidroja, kāpēc ir nepieciešami šādi speciālisti: “Mēs mūsdienās esam visu digitalizējuši. Skaidrs, ka mums katram ir mobilais telefons, mēs miljons funkciju varam veikt šajās ierīcēs, datoros. Tas ir mums ļoti ērti. Vienlaikus ar to, ka mums tas ir ļoti ērti, tas ir arī kļuvis par ieroci pretējai pusei. Motivācijas ir dažādās. Finansiālas, valsts motivācijas. Skaidrs, ka šī ir teritorijā, kuru izmanto arī ļoti ļaunprātīgi. Ja mēs paskatāmies uz Ukrainas pieredzi, kur es arī strādāju, Ukrainā ir milzīgi kiberdrošības riski. Ir milzīgs cilvēku loks, profesionāļu loks, kas ar to strādā faktiski cauru diennakti, lai digitālās infrastruktūras aizsargātu.”
Vienlaikus ar jauno tehnoloģiju rašanos tās ir jāaizsargā no ļaunprātīgas izmantošanas. Tāpēc kiberdrošības speciālistu vajag arvien vairāk. Lielajiem Eiropas uzņēmumiem tā ir obligāta prasība. Ilvesa norādīja, ka kiberdrošībā kritiski vajag darbiniekus, aplēses liecina, ka visā pasaulē trūkst vairāki miljoni speciālistu.
“Šī projekta mērķis būs risināt to, kā šos profesionāļus tirgum piegādāt. No vienas puses, ir tirgus, kurš saka, mums vajag šos speciālistus un mums nav laika gaidīt, mums viņus vajadzēja jau vakar. No otras puses, ir konservatīvs, klasisks izglītības ceļš, kas prasa gadus,” viņa skaidroja.
Rīgas Tehniskajā universitātē sadarbībā ar “Google” sākotnēji tiek apmācīti mācībspēki, kuri pēc tam nodos šīs zināšanas studentiem, pusotra gada laikā sagatavojot jaunus kiberdrošības speciālistus.
RTU studiju prorektore Elīna Gaile-Sarkane norādīja: “Mums ir paredzēts sagatavot vairāk nekā 230 jaunos kiberdrošības speciālistus, kuri ar šīm zināšanām varēs palīdzēt Latvijas pašvaldībām un mazajiem komersantiem veidot pirmās nepieciešamās aizsardzības taktikas un paņēmienus kiberdrošības jautājumos.”
Tas nozīmē, ka jaudīgi un kompetenti kiberdrošības speciālisti turpmāk tiks sagatavoti ļoti īsā laikā, turklāt to iegūtās zināšanas būs atbilstošas tirgus prasībām. Interese par šo programmu gan studentu vidū, gan nozarē ir.
“Interese ir liela, jo kiberdrošība ir viena no mainīgākajām un dinamiskākajām vidēm. Ir arī ārējie regulējumi, kuri nosaka nepieciešamību pēc šādu speciālistu klāsta,” viņa skaidroja.
Studenti tiks apmācīti kiberdrošības pārvaldībā, higiēnā, incidentu pārvaldībā, digitālajā kriminālistikā un kiberdrošības arhitektūrā. Mācību noslēgumā studenti dosies praksē Latvijas reģionos, kur sniegs atbalstu un zināšanas pašvaldību institūcijām un vietējiem uzņēmumiem.