Ievelk uz stundām un pat dienām. Digitālā bibliotēka Latvijā darbojas jau gadu

Digitālā bibliotēka jebkuram interesentam jau gadu nodrošina vienotu piekļuvi Latvijas arhīvu, muzeju, bibliotēku, organizāciju un privātpersonu uzkrātajiem attēliem, dokumentiem, periodiskajiem izdevumiem, grāmatām, kartēm, priekšmetiem, gleznām, notīm, kinofilmām, skaņas un video ierakstiem.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Digitālās bibliotēkas vadītāja Eva Ausēja norādīja: “Digitālajā bibliotēkā ir pieejami vairāk nekā 3,8 miljoni dažādu digitālo objektu. Tie var būt attēli, notis, kartes, ekslibri un arī dažādu veidu muzeju priekšmeti.”

Meklējot mākslas objektus vai skatoties sev interesējošus video arhīvus un vecos raidījumus, kāds ienirst uz stundām, vēl kāds uz dienām.  Piekļūt tam visam var pavisam vienkārši, apmeklējot interneta vietni digitalabiblioteka.lv.

“Tas ir interesanti un ievelkoši. Var meklēt pēc atslēgvārdiem, personālijām, pēc vietām, iedomājoties visdažādākās tēmas,” sacīja LNB Mākslas krājuma eksperte Līga Goldberga.

Gada laikā digitālajā bibliotēkā reģistrēts vairāk nekā viens miljons skatījumu, un tai ir 120 000 lietotāju. Bibliotēkas krājums nemitīgi tiek papildināts, un savus materiālus arvien vairāk tajā ievada arī reģionālās bibliotēkas.

LNB Mākslas krājuma vadītāja Līga Goldberga norādīja: “Ja kādreiz mēs gājām uz muzeju un bibliotēku krājumiem un mums bija jāpaļaujas uz bibliogrāfu vai krājumu glabātāju spēju mums sniegt informāciju, ko esam palūguši un ko viņi ir nolasījuši no mūsu jautājuma, tad tagad mums kā pētniekiem un interesentiem Digitālajā bibliotēkā ir vairāk rīcībspējas. Mēs varam paši izvērst savu pētniecību arvien plašāk un plašāk un paši ietekmēt savu pētniecības ceļu.

Digitālās bibliotēkas apmeklētāji ir ļoti dažādi. Citi to izmanto pētniecībai, bet vēl citiem tā ir brīvā laika nodarbe.

Tikmēr LNB Digitālās attīstības departamenta direktore Karīna Bandere pauda, ka šie materiāli noder gan pētniecībai, gan izklaidei. “Arī jūsu interešu un darba vajadzībām. Piemēram, tāds gadījums, kur Rankas viesu nama saimniece bija atradusi vietējās meiteņu skolas ēdienkarti, ko tagad viņa izmanto savu viesu iepriecināšanai,” atklāja Bandere.

Digitālā bibliotēka ir iespēja no jebkuras vietas jebkurā laikā atklāt Latvijas digitālo kultūras mantojumu. Tās arhīvs pieejams gan bibliotēkās, gan arī no savām mājām vai darba vietas. Tiesa, jārēķinās, ka ārpus bibliotēkās telpām daļa no materiāliem autortiesību dēļ nebūs aplūkojami.