«Irbe-6» var pacelties virs mākoņiem un lidmašīnām. Studenti no Ventspils lidostas palaiduši stratosfēras zondi

Stratosfēras zonde tika palaista 15. novembrī plkst. 10.00 no Ventspils lidostas. Veicot dažādus aprēķinus, studenti plāno, ka zonde piezemēsies Ezeres pagastā pie Lietuvas robežas.

Stratosfēras zondes “Irbe-6” izstrādes komandā šogad bija seši studenti – Rodrigo Laurinovičs, Mārtiņš Leimants, Artūrs Markuss Tīģeris, Sandis Kaģis, Marta Anete Vinniņa un Aksels Ķirsons.

Šādā projektā studenti attīsta ne tikai elektronikas inženierijas prasmes, bet arī to, kā norit darbs komandā, projekta plānošana un īstenošana, ir jārisina arī juridiskie jautājumi, jo balons paceļas gaisa telpā un šādas darbības ir jāsaskaņo.

Zonde ir ierīce pētīšanai tādos apstākļos, kad pētījuma objekts nav tieši pieejams. Zonde paceļas augstāk par mākoņiem un lidmašīnām tur, kur vēja ātrums pārsniedz 100 kilometrus stundā, bet temperatūra ir zem ­-40 grādiem un debesis vairs neizskatās zilas, bet melnas.

Kad balons sasniedzis stratosfēru – Zemes atmosfēras slāni 11 līdz 50 km augstumā – tas pārsprāgst un derīgā krava, studentu izstrādātais projekts, turpina mērījumus jau ceļā atpakaļ uz zemi.

Lai derīgā krava netiktu sabojāta, tā ir aprīkota ar speciālu drošības izpletni.  Zonde sava lidojuma laikā veic dažādus mērījumus, un tajā ir iebūvēti spiediena, temperatūras, inerciālo mērījumu sensori, elektrobarošanas sistēma un iegultās skaitļošanas sistēma.

“Irbe-6″izstrādei tika noteikti divi mērķi – tehniskais un zinātniskais. Šāda projekta izstrāde ir efektīvākais veids, kā studenti ātri var iemācīties teorijas pielietošanu praksē, risinot īstas problēmas – šāda pieeja tiek izmantota visās labākajās tehnoloģiju universitātēs, kur daļa no klasiskajām lekcijām tiek aizvietotas ar praktiskiem projektiem.

2024. gadā izvirzītais tehniskais uzdevums bija pilnveidot komunikācijas sistēmu, kas ļauj zondei saņemt un izpildīt komandas no zemes bāzes stacijas, vienlaikus nodrošinot pastāvīgu bākas signālu radioamatieriem ik pēc trim sekundēm, kā arī veikt metroloģiskās zondes funkciju – iegūt datus par atmosfēras apstākļiem dažādos augstumos.