Konkurents sociālajam tīklam «Threads», stiepjams ekrāns un videospēles «GTA 6» gaidīšana. Tehnoloģiju ziņas

1. Nākamais mākslīgā intelekta izrāviens pēc “ChatGPT”

ASV Mākslīgā intelekta pētniecības laboratorija “OpenAI” 2025. gada janvārī gatavojas izlaist jaunu un ambiciozu vairāku mākslīgā intelekta (MI) algoritmu kopumu jeb aģentu “Operator”. Vispirms “Operator” tiks publicēts kā rīks pētniekiem un izstrādātājiem, lai pārbaudītu tā iespējas, vēstī Bloomberg.com. “OpenAI” solis iezīmē nozīmīgu pavērsienu: sākusies sacensība MI aģentu izstrādē. “OpenAI” pievienojas citiem tehnoloģiju gigantiem, kas arī strādā pie līdzīgiem MI rīkiem, kuri paredzēti, lai autonomi veiktu vairāku soļu uzdevumus ar minimālu cilvēka iesaisti.

#DigitālāsBrokastis

“Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” raidījums “Digitālās Brokastis” – Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē “Digitālās Brokastis” dzirdamas “Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

“Operator” potenciāli spēšot izmantot datoru lietotāja vietā, lai, piemēram, rakstītu programmas kodu vai veiktu ceļojuma rezervēšanu. Šāda veida MI aģenta ieviešana varētu būtiski mainīt to, kā cilvēki strādā ar datoriem, jo “Operator” varēs tieši izmantot programmas datorā, nevis tikai pasīvi pasniegt informāciju. “OpenAI” redz “Operator” kā nākamo lielo izrāvienu pēc “ChatGPT” panākumiem.

“OpenAI” centieni ir daļa no plašākas nozares virzības aģentu jeb MI programmatūru izstrādē, kas var veikt daudzpakāpju uzdevumus ar minimālu uzraudzību. Uzņēmums “Anthropic” ir demonstrējis līdzīgu aģentu, kas var reāllaikā apstrādāt lietotāja datorā notiekošo un veikt darbības viņa vārdā. Uzņēmums “Microsoft” nesen arī publicēja aģentu rīku komplektu, kas paredzēts e-pasta ziņojumu sūtīšanai un informācijas apstrādei. Arī uzņēmums “Google” strādājot pie sava MI aģenta.

2. “LG” demonstrē jaunu stiepjamā ekrāna prototipu

Korejas tehnoloģiju uzņēmums “LG” ir pavirzījies tuvāk nākotnes tehnoloģijām, ko bieži redzam zinātniskās fantastikas filmās, prezentējot pasaulē pirmo stiepjamā ekrāna prototipu. Ekrāns spēj palielināties uz pusi, pretstatā 2022. gadā prezentētajam prototipam, ko varēja pastiept par piektdaļu, ziņo Techspot.com. 

 “LG” risinājumā izmantojis jaunas silīcija materiāla tehnoloģijas, vadu struktūru un LED gaismas avotus. Jaunā ekrāna versija ir divkāršojusi sākotnējo izstiepšanas spēju — 12 collu ekrāns var izstiepties līdz 18 collām. Vienlaikus tas nodrošina 100 PPI (pixels per inch jeb pikseļi uz kvadrātcollu) izšķirtspēju un pilnu RGB krāsu gammu. Tehnoloģiju varētu izmantot, piemēram, modes aksesuāros, uz uniformām, transporta līdzekļu paneļos un citviet, kur jānodrošina reāllaika informācija un materiālam jābūt elastīgam.

3. Sociālo mediju platforma “Bluesky” min uz papēžiem “Threads”

Sociālo mediju platforma “Bluesky” ir piedzīvojusi strauju pieaugumu, vienas nedēļas laikā pievienojoties vairāk nekā 700 tūkstošiem jaunu lietotāju, raksta Theverge.com. Tagad platformai ir vairāk nekā 14,5 miljoni lietotāju, no kuriem vairums ir no ASV. Šobrīd “Bluesky” ir otrā populārākā sociālā tīkla lietotne ASV “App Store”, atpaliekot vienīgi no “Meta” piederošās “Threads”.

Lai gan “Threads” ir šķietami liela platforma ar 275 miljoniem aktīvo lietotāju mēnesī, tās algoritmiskā “For You” plūsma un problēmas ar satura pārvaldību ir izsaukušas lietotāju sūdzības.

Savukārt “Bluesky” turpina pievilināt arvien jaunus lietotājus, piemēram, pēc sociālā medija “X” paziņojuma, ka nobloķētie lietotāji joprojām varēs redzēt to personu ierakstus, kuras tos bloķējušas.

“Bluesky” turpina arī izstrādāt jaunas funkcijas, piemēram, piespraustos ierakstus, video ievietošanu un iespēju sūtīt privātās ziņas.

4. Ķermenis kā ierīču baterija

Pētnieki ir atraduši veidu, kā nodrošināt enerģiju ierīcēm no cilvēka ķermeņa. Metode tiek dēvēta par “power-over-skin” jeb “enerģija no ādas”, un ideālā scenārijā tas varētu būt ceļš uz viedpulksteņiem bez nepieciešamības tos regulāri lādēt.

Ierīce gūst enerģiju no baterijas, kas saskaras ar ādu, skaidro Kursors.lv.

Pētījumā atklāts, ka cilvēka ķermenis efektīvi vada enerģiju noteiktās frekvencēs.

Piloteksperimenta laikā pētnieki spēja izgaismot LED auskaru, kalkulatoru un pat “Bluetooth” gredzenu. Īpašie akumulatori var būt ievietoti kā kabatā, tā, piemēram, apavos. Līdz reālām ierīcēm gan jāgaida, bet nākotne patiesi solās būt teju filmai “The Matrix” līdzīga.

5. “GTA 6” gaidāma 2025. gada rudenī

Baumām interneta vidē virmojot par aizkavēšanos, ilgi gaidīta bija ziņa par “Grand Theft Auto VI” videospēles iznākšanas laiku. Leģendāru videospēli joprojām plāno publicēt 2025. gada rudenī.

 

Apritējuši teju 11 gadi, kopš iznāca “GTA V”. Tik liels pārtraukums ir teju neiedomājams tik populārai videospēlei, taču “GTA” ir patiesi izņēmums. Līdz šim “GTA V” ir pārdots vairāk nekā 205 miljonos eksemplāru visā pasaulē, ienesot vairāk nekā 8,5 miljardus dolāru ienākumos. Spēles izstrāde un mārketinga izmaksas bija aptuveni 265 miljoni dolāru, kas tajā laikā bija rekordaugsta summa. Savukārt “GTA VI” kaceklis tika izlaists 2023. gada decembra sākumā un uzreiz lauza rekordus. Pēc 24 stundām tas sasniedza vairāk nekā 90 miljonus skatījumu vietnē “YouTube”, iegūstot Ginesa pasaules rekordu. Kopš tā laika to ir skatījušies 217 miljonus reižu un skaitlis turpina augt.