#DigitālāsBrokastis
“Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” raidījums “Digitālās Brokastis” – Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē “Digitālās Brokastis” dzirdamas “Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” ēterā katru piektdienas rītu 10.05.
Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:
1. Kosmosā ar latviešu iesaisti dodas Hēras misija
Eiropas Kosmosa aģentūra (ESA) 7. oktobrī ar “SpaceX Falcon 9” raķeti uzsāka Hēras misiju ar mērķi uzlabot planētas aizsardzību pret nevēlamiem asteroīdiem. Tā pētīs “NASA” misijas “Dart” iznākumu, kas 2022. gadā veiksmīgi novirzīja Dimorfa asteroīdu no sākotnējās trajektorijas. Latvijai šajā misijā ir svarīga loma, jo uzņēmums “Eventech” izstrādāja augstas precizitātes laika mērīšanas tehnoloģiju, kas ir ļoti svarīga kosmosa kuģa navigācijai un datu vākšanai.
Latvijas uzņēmums “Eventech” specializējas īpaši precīzas lidojuma laika mērīšanas tehnoloģijas ražošanā, kas ir būtiska kosmosa misijām. Viņu ierīces var izmērīt gaismas ātrumu pikosekundēs un tiek plaši izmantotas kosmosa izpētē. “Eventech” dalība Hēras misijā ir nozīmīgs sasniegums Latvijas kosmosa industrijai, un tas bija iespējams, pateicoties valsts dalībai ESA, stāstīja Ekonomikas ministrijas pārstāvji.
Hēras misija dažus nākamos gadus veltīs Didimosa un Dimorfa bināro asteroīdu izpētei, un tās pirmais nozīmīgais pavērsiens ir tikšanās ar asteroīdu 2026. gadā. “NASA” misija “Dart” bija pirmais solis, kuras ietvaros veiksmīgi mainīja Dimorfa orbītu, apzināti ietriecot satelītu tajā 2022. gadā. Tagad Hēras misija apkopos svarīgus datus par asteroīda sastāvu, struktūru un “Dart” trieciena atstāto krāteri, palīdzot zinātniekiem pilnveidot asteroīda novirzīšanas metodes. Kosmosā palaistais kuģis arī izvietos divus “CubeSats” satelītus, lai detalizēti analizētu Dimorfa virsmu un tā dzīles. Šī misija ne tikai demonstrē cilvēces pieaugošās spējas planētu aizsardzībā, bet arī rada precedentu turpmākajiem asteroīdu novirzīšanas centieniem, lai aizsargātu Zemi no iespējamiem kosmiskiem draudiem, ziņo ESA.
2. “Microsoft Copilot” sapratīs latviski un kļūs vēl spējīgāks
Oktobra laikā “Microsoft” rīks “Copilot” sāks saprast un spēs strādāt latviski, lietuviski un igauniski, noskaidroja raidījums “Digitālās brokastis”. Saņemot jaunāko atjauninājumu, “Windows” ierīces ar “Copilot” atbalstu spēs strādāt “Office” programmās – mijiedarbojoties ar taviem e-pastiem, tekstiem, tabulām un pat tavām sapulcēm.
Tikmēr “Microsoft” pasākumā Ņujorkā lika lielas cerības uz mākslīgā intelekta sasaisti personīgajos datoros ar pilnveidoto “Copilot” — kā vizuāliem uzlabojumiem, tā jaunām funkcijām, piemēram, “Copilot Vision”, kas ļaus nākotnē MI “ieraudzīt” to, ko redz lietotājs, un ar dabiskāku balsi sarunāties, līdzīgi kā to dara “OpenAI” asistents. Šie uzlabojumi, no vienas puses, sola lielas ērtības, taču tie rada arī bažas par privātumu. Cik ērti justos, ja MI varētu “ieraudzīt” katru kustību un noklausīties runāto?
Ar “Windows Copilot” MI ienāk arī tādās programmās kā “Paint” un “Photos”, sniedzot lielāku attēlu rediģēšanas klāstu, piemēram, ģeneratīvo attēlu papildināšanu, līdzīgi kā to vari izdarīt “Samsung” viedtālruņos. Papildus tam talkā nāks viedāka meklēšana “Windows” operētājsistēmā, kas varēšot atrast failus, balstoties uz garākiem aprakstiem.
No vienas puses, tie atvieglo mūsu dzīvi, bet cik ļoti esam gatavi atdot savus darbus un paļauties uz MI?
Papildus tam “Windows 11” operētājsistēma ar “Phone Link” palīdzību labāk saslēgs viedtālruni ar datoru, līdzīgi kā to cenšas darīt “Apple” ar “iPhone Mirroring”, lai no datora varētu pārvaldīt, piemēram, jaunumu paziņojumus (notifications), kā arī redzēt, vai nevajag uzlādēt telefonu, ziņo portāls “The Verge”.
3. Ar “WhatsApp” grupām mēģina apkrāpt cilvēkus
Pēdējās nedēļas laikā “Digitālās brokastis” ir novērojušas jaunu krāpniecības metodi — nejaušus telefona numurus pievieno “WhatsApp” grupām, kurās aicina iegādāties dažādas kriptovalūtas. Aicinām neuzķerties uz krāpnieku māņiem un nekavējoties pamest grupu (“Exit group”), jo pati pievienošana vēl nenozīmē, ka esat iekrituši krāpnieku slazdā.
“Telefonkrāpnieki nepārtraukti meklē savus upurus un, visticamāk, pēc nejaušības principa mēģina atrast aktīvus telefona numurus. Lai gan šādas rīcības mērķis pagaidām nav pilnībā skaidrs, tomēr tas varētu būt dažāds – sākot no krāpniecisku saišu izplatīšanas grupās līdz telefona numura darbības statusa pārbaudei, lai to turpmāk izmantotu citās krāpniecības shēmās,” “Bite Latvija” iekšējās drošības procesu vadītājs Reinis Pudāns skaidroja portālam “Delfi” .
“WhatsApp” lietotnē var iestatīt, ka uzaicinājumus grupām varat saņemt tikai no cilvēkiem savu kontaktu lokā: Iestatījumi (Settings) – Privātums (Privacy) – Grupas (Groups) – Mani kontakti (My contacts).
4. NASA demonstrē lāzerinternetu kosmosā
NASA nesen demonstrēja nozīmīgu pavērsienu lāzera sakaros ar funkcionālu interneta savienojumu 466 miljonu kilometru attālumā starp Zemi un kosmosa kuģi, kas riņķo aptuveni Marsa attālumā no mūsu planētas.
Izmantojot lāzertehnoloģiju, jaunā sistēma ievērojami uzlabo datu pārraides ātrumu un efektivitāti, pārspējot tradicionālās radioviļņu metodes.
Lāzera sakaru releja demonstrācija (LCRD), kas pārbaudīta uz kosmosa kuģa, var pārsūtīt datus līdz pat simts reizēm ātrāk nekā radioviļņi, nodrošinot uzticamāku sakaru metodi kosmosa misijām.
Tehnoloģijas demonstrācija tiek uzskatīta par izrāvienu, kas varētu mainīt kosmosa komunikāciju, ļaujot nākotnes dziļā kosmosa misijām efektīvāk saņemt reāllaika datus, attēlus un pat video. Labāks saziņas ātrums varētu palīdzēt, piemēram, Marsa izpētei ar cilvēku iesaisti vai Mēness bāzes izveidei, vēsta portāls “Techspot”.
5. “Xiaomi” patentē uz pusēm sadalāmu viedtālruni
Tehnoloģiju uzņēmums “Xiaomi” Ķīnā patentējis viedtālruņa tehnoloģiju, ar kuru telefonu iespējams sadalīt uz pusēm. Pagaidām tas gan ir tikai patents. Nav teikts, ka tas kādu dienu ieraudzīs dienasgaismu, vēstī Kursors.lv.
Patenta attēlos redzams, ka viedtālrunis izskatās līdzīgi ierastajiem telefoniem, bet tā vidū paredzēta iespēja sadalīt viedtālruni uz pusēm ar, iespējams, magnētiskiem stiprinājumiem.
Tas, protams, nav pirmais mēģinājums radīt modulāru viedtālruni, bet paliek jautājums — priekš kam tāds ir vajadzīgs? Vai tādā veidā varētu nomainīt bateriju līdzīgi, kā to agrāk varēji izdarīt podziņtelefonā?