Vaicāts, cik īpaša ir šīs dienas parādība, astronoms Ilgonis Vilks Latvijas Radio raidījumā “Labrīt” sacīja, ka ik gadu notiek viens līdz divi Saules aptumsumi, bet pie mums ne visi ir redzami. Iepriekšējais bija vairākus gadus atpakaļ, taču toreiz to traucēja apskatīt mākoņi.
Astronoms uzsvēra – lai nekaitētu redzei, ar parastajām saulesbrillēm – pat tad, ja tās ir trijās kārtās, – nebūs līdzēts. Tāpat arī nokvēpinātu stikliņu nevajadzētu lietot. Vienīgā atbilde ir speciālās saules aptumsuma brilles, ar kurām var droši skatīties. Otrs variants, ko nosauca Vilks, – ja mājās ir binoklis, tad ar to var projicēt Saules attēlu uz kāda kartona gabala, bet “divkāršs brīdinājums” – nekādā gadījumā projicēšanas laikā nedrīkst ļaut lūkoties binoklī, kad notiek projicēšana. “Citādi šī metode ir droša, tādā veidā var uzreiz veselai cilvēku grupai parādīt, kāds tas Saules robs izskatās,” viņš norādīja.
Šodien notika arī Saules aptumsuma publiskie demonstrējumi Rīgā, Jelgavas ielā 3, pie Latvijas Universitātes Zinātņu mājas, kur no teleskopa uz ekrāna projicēja attēlu.
Saules aptumsuma novērojumi pie Latvijas Universitātes Zinātņu mājas. Foto: Ilgonis Vilks
🌔Šodien Latvijā novēroto parādību var uzskatīt par nelielu aptumsumu, jo maksimālajā fāzē tika aizsegta piektā daļa Saules diametra. pic.twitter.com/LuLhBCyfdH — LTV Ziņu dienests (@ltvzinas) March 29, 2025
Nākamo Saules aptumsumu varēs redzēt jau nākamgad – tas būs pilns aptumsums Eiropas dienvidos, Spānijā, bet arī Latvijā tam būs pietiekami liela fāze.
Pilns Saules aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā tāds bija novērojams 1954. gadā, bet nākamais būs tikai 2142. gadā. Interesanti ir arī gredzenveida Saules aptumsumi. Latvijā gredzenveida Saules aptumsums būs 2039. gada 21. jūnijā, vēstīja Latvijas Astronomijas biedrībā.
Tuvojas maksimālā fāze. Projekcija ar binokli. pic.twitter.com/1SZs54WfFG — Ilgonis Vilks (@astrovilks) March 29, 2025
Vaicāts, kas vēl aizraujošs debesīs notiek šajā laikā, Vilks norādīja, ka var turpināt vērot planētas – vēl arvien vakaros labi redzams spožais Jupiters, bet netālu no tā, mazliet pa kreisi, dzeltenīgā zvaigznīte ir Marss. Vēl var mēģināt ap 20. un 21. aprīli apskatīt kārtējās krītošās zvaigznes, Perseīda metoru plūsmu, taču šī parādība nebūs tik spēcīga, kā tas katru gadu ir augustā.