Dārzkopības institūta pētniece Karina Juhņeviča-Radenkova sacīja, ka pētījumā izmēģinātas kopumā 49 šķirnes un pārbaudītas uz 19 baktērijām, mikrorganismiem.
Pētnieki atklājuši, kurām sīpolu šķirnēm piemīt spēcīgākās antimikrobiālas īpašības.
Vieni no veselīgākajiem sīpoliem ir Latvijā jau daudzus gadus desmitus ierastie ģimenes sīpoli, kas gan tiek audzēti arvien mazāk.
Dārzkopības institūta vadošā pētniece sacīja: “Visbiežāk, ja ar cilvēkiem runā par ģimenes sīpoliem, viņi saka, ka ģimenes sīpoli ir maziņi, viņi lēnām iznīkst un iet bojā. Viņi ir nosacīti divās krāsās. Ir vairāk dzeltenīgi un brūngani sārtie. Ģimenes sīpoli ir atšķirīgi no parastajiem dārza sīpoliem ar to, ka viņos ir vairāk allicīnu. Gan vairāk, gan arī daudzveidīgāki bioloģiski aktīvie savienojumi, līdz ar to viņi ir arī veselīgāki.”
Tomēr ikdienā sīpolus un ķiplokus svaigā veidā ēdīs tikai retais.
Pētniece Juhņeviča-Radenkova norādīja: “Ne visi cilvēki var ēst ķiplokus. Vienam negaršo, sīpols arī var negaršot. Otrs, jūs nevarat ļoti daudz tos apēst. Var dedzināt kuņģi, var sāpēt vēders un tā tālāk visas problēmas.”
Tāpēc pētnieki izstrādājuši produktu, kas mazina negatīvo ietekmi, vienlaikus saglabājot vērtīgās vielas arī pēc termiskas apstrādes.
“Izgudrojām ļoti labu produktu – sīpolu, ķiploku pastu, kuras sastāvā ir 50% sīpolu un 20% ķiploku. Pamata sastāvdaļas ir arī garšvielas. Oregano, karijs, rozmarīns, irbenes. Ēdot šo produktu, jūs varat stiprināt savu imunitāti un jūsu organisms labvēlīgi cīnīsies ar šāda veida baktērijām,” sacīja pētniece.
Pētnieki iesaka cilvēkus neatteikties no ģimenes sīpolu audzēšanas Latvijā tajos esošo vērtīgo vielu dēļ. Līga Lepse norādīja, ka ar šiem sīpoliem gan ir kāda ķeza: “Lielākoties Latvijā viņi ir inficēti ar augu vīrusiem. Cilvēkiem tie vīrusi nekaitē. Šobrīd mums ir uzdevums dabūt viņus veselus. Mēs sākam strādāt, lai tos atveseļotu, un tad cilvēki arī priecāsies viņus audzēt.”
Pētījumā arī secināts, ka antimikrobiālās īpašības sīpoliem būtiski neatšķiras rudenī pēc ražas novākšanas, vai, piemēram, ziemā.