#DigitālāsBrokastis
“Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” raidījums “Digitālās Brokastis” – Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē “Digitālās Brokastis” dzirdamas “Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” ēterā katru piektdienas rītu 10.05.
Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:
1. Auto apskates uzlīmes
Ministru kabinets otrdien atbalstīja virkni grozījumu Ceļu satiksmes likumā, kas tostarp paredz atteikties no tehniskās apskates uzlīmes uz auto. Turpmāk faktu, ka transportlīdzeklim ir veikta valsts tehniskā apskate un ir dota atļauja dalībai ceļu satiksmē, apliecinās ieraksts reģistrā, kā arī personai izsniegtais tehniskās apskates novērtējuma apliecinošs protokols, vēstīja Satiksmes ministrijā.
Jebkurai personai, izmantojot Ceļu satiksmes drošības direkcijas nodrošinātos e-pakalpojumus, bez maksas būs iespēja pārliecināties par transportlīdzeklim veikto valsts tehnisko apskati un tās derīguma termiņu.
Lai izmaiņas stātos spēkā, tās vēl jāapstiprina Saeimai.
2. “Microsoft” prezentē nākotnes mākslīgā intelekta datorus
Pavasarī plaukst tehnoloģijas, un “Microsoft” ir kārtējais tehnoloģiju gigants, kurš prezentējis vairākus jaunumus tā “Surface” pasākumā. Nav pārsteigums, ka lielākie jaunumi bija par mākslīgā intelekta (MI) rīka “Copilot” uzlabojumiem un kā MI tiks integrēts “Windows 11” un nākamajās operētājsistēmās. Tāpat tika prezentēti jaunākie “Surface Pro” un “Laptop” datori.
Iespējams, ilgtermiņā nozīmīgākais paziņojums bija par MI integrāciju “Windows” operētājsistēmas darbinātajos datoros. “Copilot Plus” ir jaunas kategorijas datori, kuru “Windows” operētājsistēmā MI ir ieausts dažādos līmeņos. Pateicoties jaunajai čipu arhitektūrai, datori esot par 58% ātrāki nekā M3 čipa darbinātie “MacBook Air” klēpjdatori. “Copilot Plus” būs ne tikai jaunākajās “Surface” ierīcēs, bet arī “Lenovo”, “Dell”, “Acer”, “Asus” un “HP” pievienojas bariņam.
Ko reāli varēs paveikt ar “Copilot Plus”? Potenciāli noderīgākā funkcija būs “Recall”, kas palīdzēs atcerēties, ko datorā esi darījis. Jaunais rīks strādās lokāli datorā un piefiksēs visas lietotāja veiktās darbības. Tādā veidā varēs atsaukt atmiņā, ko esi darījis un kur nolicis failus. Tas pat spēs palīdzēt ar sarunām, kuras esi veicis dažādās lietotnēs, piemēram, “Discord” čatos. Tāpat čatbots nāks talkā ar datora iestatījumiem un spēs atbildēt par to, kas redzamas datora ekrānā, izmantojot jauno “Open AI” radīto “GPT-4o” modeli.
Un, visbeidzot, “Microsoft” ražoto datoru “Surface” faniem jaunas ierīces. Pirmkārt, jauna 13 collu liela “Pro” planšetes versija ar “Snapdragon X Elite” un “Plus” procesoriem no “Qualcomm”, kas esot par 90% ātrāki par šīs sērijas priekštečiem. Turklāt “Pro” datoriem tagad būs spilgtāki OLED ekrāni. Savukārt “Laptop” līnijā ar līdzīgu procesoru, bet šaurākām ekrāna maliņām un vibrējošu skārienjutīgo paliktni. Arī šeit esot vērā ņemams 80% uzlabojums ātrdarbībā, un baterija izturēšot pat 22 stundas video skatīšanos, vēstīja “The Verge”.
3. Izstrādāts MI rīks mācību satura ģenerēšanai latviešu valodā
Latvijā izstrādāts mākslīgā intelekta rīks “Datorium AI”, kas veido mācību materiālus skolotājiem atbilstoši Latvijas izglītības programmas saturam. Ar rīku skolotāji par maksu var veidot neierobežotu skaitu teksta uzdevumus, vairāku atbilžu jautājumus, tēmas izklāstus un nodarbības plānus labā latviešu valodā.
“Digitālās brokastis” notestēja šo rīku kopā ar dabaszinātņu skolotāju Oskaru. Skolotājs par noderīgiem atzina divas no četrām funkcijām – teksta uzdevumus un vairāku atbilžu jautājumus. Tēmu izklāsti un nodarbību plāni pagaidām esot primitīvā līmenī un praktiski ikdienā nenoderētu. Noderīgākais rīkā skolotājam šķita iespēja iegūt rezultātu labā latviešu valodā un sagatavot vienu un to pašu uzdevumu dažādās grūtības pakāpēs. Protams, vēl esot sarežģītāki vārdi, kuros mākslīgais intelekts sapiņķerējas, taču vienkāršu uzdevumu izstrādi var ievērojami paātrināt. Būtiskākais trūkums rīkā pagaidām esot priekšmetu klāsts. To varētu izmantot bioloģijas, ķīmijas, fizikas, dabaszinību, datorikas, ģeogrāfijas un matemātikas skolotāji, bet tas nerada saturu angļu valodas un latviešu valodas apguvei.
Rīks praktiski ir pielāgots ChatGPT modelis, kas trenēts, lai darbotos saskaņā ar Latvijas izglītības standartu, ko nosaka “Skola 2030”. Izstrādātāji skaidroja “Digitālajām brokastīm”, ka nepieciešamības gadījumā tajā var integrēt arī citu izstrādātāju mākslīgā intelekta rīkus.
4. “Grand Theft Auto 6” iznāks 2025. gada rudenī
Populārās franšīzes “Grand Theft Auto” izstrādātāja “Rockstar Games” mātes kompānija “Take-Two Interactive” ir precizējusi jaunākās spēles versijas “Grand Theft Auto 6” iznākšanas laiku – izstrāde ir aizkavējusies. Spēli plānots publicēt laikā no 2025. gada septembra līdz novembrim.
“Tuvojoties 2025. gadam, esam ar pozitīvu inerci, mēs sagaidām, ka ienākumi no izpildītajiem pasūtījumiem būs no 5,55 līdz 5,65 miljardiem ASV dolāru. Mūsu apskats precizē iepriekš “Rockstar Games” izsludināto laika periodu “Grand Theft Auto 6” no “2025. gada kalendārais gads” uz “2025. gada rudens”. Mēs esam ļoti pārliecināti, ka “Rockstar Games” nodrošinās vienreizēju izklaides pieredzi, un mūsu cerības uz spēles komerciālo ietekmi turpina pieaugt [..],” rakstīts oficiālā “Take-Two Interactive” paziņojumā akcionāriem.
Baumas, protams, internetā ir dažādas par iespējamo spēles iznākšanas datumu un aizkavēšanos izstrādē. Viens no populārākajiem videospēļu ziņu portāliem “Kotaku” kādu laiku atpakaļ vēstīja – ir iespēja, ka spēles izstrāde aizkavēsies līdz 2026. gadam.
5. Ķīnas jūras flote veikusi Mach 5 ātruma lielgabala šāvienu
Ķīnas jūras kara flote esot 2023. gadā veikusi testu elektromagnētiskam lielgabalam, izšaujot debesīs gudro bumbu 14,5 km augstumā un pārsniedzot Mach 5 ātrumu jeb vairāk kā 6100 kilometri stundā (km/h). Lai gan šāviens tika veikts, tomēr tests esot atzīts par neveiksmīgu, jo šāviņš nesasniedza iecerēto augstumu un novirzījās no trajektorijas.
Lai gan eksperiments tika veikts 2023. gadā, informācija par to parādījusies tikai nesen. Eksperimenta analīze liecina, ka pēc šāviena lādiņš esot pārāk ātri rotējis, kamdēļ tas esot novirzījies no iecerētās trajektorijas. Zinātnieku pētījumi rosina domāt, ka mērķis ir lādiņam sasniegt Mach 7 ātrumu jeb vairāk kā 8600 km/h.
Pasaules lielvaras jau gadiem ir testējušas elektromagnētiskos lielgabalus, lai aizvietotu klasiskos lielgabalu mehānismus, vēstīja “Techspot”. Līdzīgus testus iepriekš veikusi arī ASV jūras flote, taču 2021. gadā eksperimenti netika turpināti budžeta un tehnisku šķēršļu dēļ.