Vairākas nedēļas pēc žurnālistu atlaišanas “OFF Radio Krakow” pagājušajā nedēļā atsāka darbu, piedāvājot “pirmo eksperimentu Polijā, kurā žurnālisti (..) ir mākslīgā intelekta radīti virtuāli tēli”.
Krakovā bāzētā radiostacija skaidroja, ka trīs avatāri veidoti tā, lai uzrunātu jaunākos klausītājus, apspriežot tādas tēmas kā kultūra, māksla un sociālie jautājumi, tai skaitā LGBTQ+ kopienas problēmas.
Cilvēki visā Polijā bija sašutuši un pauda bailes, ka cilvēkus aizstāj mākslīgais intelekts.
Radiostacijas redaktors Marcins Pulits pirmdien paziņoja, ka šī eksperimenta mērķis bija izraisīt debates par mākslīgo intelektu, un tas ir izdevies. Viņš sacīja, ka bija iecerēts šo eksperimentu turpināt trīs mēnešus, bet tagad nav iemesla to darīt.
“Pēc nedēļas mēs esam savākuši tik daudz novērojumu, viedokļu un slēdzienu, ka mēs nolēmām, ka tā turpināšanai nav jēgas,” paziņoja Pulits.
Viņš atzina, ka radiostacija bija “pārsteigta par emociju līmeni, kas pavadīja šo eksperimentu, piedēvējot mums neesošus nodomus un darbības un formulējot skarbus spriedumus uz nepatiesu ziņu pamata”.
“OFF Radio Krakow” solis izpelnījās valsts mēroga uzmanību pēc tam, kad žurnālists un kinokritiķis Mateušs Demskis, kurš vēl nesen stacijā bija vadījis raidījumu, 22. oktobrī publicēja atklātu vēstuli, kurā protestēja pret “darbinieku aizstāšanu ar mākslīgo intelektu”.
“Tas ir bīstams precedents, kas skar mūs visus,” viņš rakstīja un norādīja, ka tas var pavērt ceļu “uz pasauli, kurā pieredzējušus darbiniekus, kas gadiem ilgi saistīti ar mediju nozari, un radošajās nozarēs nodarbinātos cilvēkus aizstās mašīnas”.
Demska petīciju parakstīja vairāk nekā 23 000 cilvēku. Viņš arī saņēma zvanus no simtiem cilvēku, no kuriem daudzi ir jaunieši, kuri nevēlas būt šāda eksperimenta objekts.
Demskis strādāja “OFF Radio Krakow” no 2022. gada februāra līdz augustam, kad tika atlaists reizē ar vēl aptuveni desmit radiostacijas darbiniekiem. Viņš sacīja, ka šis solis bija īpaši šokējošs, jo “OFF Radio Krakow” ir nodokļu maksātāju uzturēta sabiedriska radiostacija.
Pulits uzstāja, ka neviens žurnālists netika atlaists mākslīgā intelekta dēļ, bet gan tāpēc, ka radiostacijas klausītāju skaits “bija tuvu nullei”.
Radiostacija 22. oktobrī pārraidīja interviju, kuru vadīja mākslīgā intelekta ģenerēts vadītājs ar balsi, kas izklausījās pēc 2012. gadā mirušās poļu dzejnieces un Nobela prēmijas literatūrā laureātes Vislavas Šimborskas.
Pirms eksperimenta izbeigšanas raidostacija bija plānojusi interviju ar ievērojamo poļu politiķi Juzefu Pilsudski, kurš miris 1935. gadā.
Polijas digitālo lietu ministrs un premjerministra vietnieks Kšištofs Gavkovskis 22. oktobrī pavēstīja, ka ir iepazinies ar Demska viedokli, un paziņoja, ka nepieciešami tiesību akti, kas regulētu mākslīgā intelekta izmantošanu.
“Lai gan es esmu mākslīgā intelekta attīstības fans, uzskatu, ka zināmas robežas tiek pārkāptas arvien vairāk,” platformā “X” paziņoja ministrs. “Plašai mākslīgā intelekta izmantošanai jānotiek cilvēku labā, nevis pret viņiem!” viņš piebilda.