Zane Dripe, “draugiem.lv” klientu atbalsta speciāliste 19 gadu garumā, atcerējās pirmos soļus uzņēmumā:
“Es redzēju, kā tas viss notiek pie tāda ļoti bieza datora, bet aktīvi vēl nebiju iesaistīta. Pazinos ar Lauri, zināju, ka viņš to dara – ar kaut kādu čali istabā kaut ko programmē. Bet nepiedzīvoju “cepto kartupeļu un siermaizīšu stadiju”. Es ienācu tad, kad Mārtiņš, pirmais programmētājs, un Lauris, veidotājs, bija noguruši no visa un gribēja pasērfot kādus divus mēnešus.”
Bez programmētāja Mārtiņa Pikšena un ideju ģeneratora Laura Liberta par trešo svarīgāko spēlētāju SIA “Draugiem”, kas reģistrēts 2005. gadā, kļuva Agris Tamanis, kurš Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) bija studējis radiobūvi.
Aizņēmušies no bankas 3000 latu, draugi nopirkuši pirmo serveri.
“Draugiem.lv” dibinātāji Zane Dripe, Agris Tamanis un Lauris Liberts Gata Šļūkas portretos Foto: Ieva Puķe / Latvijas Radio
Zane Dripe puišu komandai pieslēgusies ar zināmu skepsi: “Kad man Lauris prasīja: kā tev šķiet, vai šitā lieta ies? Es teicu: “Nē, latvietis taču ir viensētnieks! Kāpēc lai viņš pulcētos baros un draudzētos?” Viņam par prieku piereģistrējos. Viņš jautāja, vai es tomēr nevarētu paaicināt kādu draugu. Tad tas bija sprādziens – divu, trīs dienu laikā jau bija ļoti daudz.”
Kā piebilda uzņēmuma runasvīrs Jānis Palkavnieks, “draugiem.lv” ir pāris mēnešus vecāks par “Facebook”. Viss noticis vienlaicīgi. “Facebook” platforma gan 20. jubileju atzīmēja jau 4. februārī, bet Latvijā “draugiem.lv” tai ilgi neļāva pārņemt auditoriju, atzīmēja Palkavnieks:
“Ja šobrīd aktīvo lietotāju mēnesī ir 142 000, tad ziedu laikos to bija 1,2 miljoni – aktīvo, mēs nerunājam par reģistrētajiem.
95% no ne tikai Latvijas, bet arī ārvalstīs dzīvojošu interneta lietotāju [no Latvijas] bija šeit. Pilnīgi visi.”
Izaugsmi sekmējusi lojālā komanda
“Draugiem” birojs 20 gados izmetis līkumu pa pusi Rīgas: no Aristīda Briāna ielas uz Bruņinieku ielu, tad – uz Ziedlejām Mārupē, un visbeidzot uz Torņakalnu, bijušo Rīgas dārzu un parku mītni Ojāra Vācieša ielā.
Palkavnieks: “Šeit ir mūsu biroja virtuve. Gandrīz 20 gadus ar mums kopā ir šefpavārs Mazais Mārtiņš, kurš katru dienu atved siltu ēdienu.”
Latvijas Radio: “Bezmaksas pusdienas darbiniekiem?”
Palkavnieks: “Bezmaksas pusdienas, jā! Tas ir arī baigi svarīgi. Pirmkārt, tas ir laiks, kas ietaupās, otrkārt, tā ir veselība. Vienu dienu paēdīsi bulciņas vai roltonus – okei, bet, ja to darīsi regulāri, darbinieki slimos, netiks padarīts darbs.”
“Draugiem.lv” izaugsmi sekmēja ne tikai interneta attīstība un laikmeta pieprasījums, bet arī lojālā komanda un Latvijas uzņēmējdarbības vidē tam laikam netipiski sirsnīgas rūpes par darbiniekiem. Izdevīgi visiem.
Jānis Palkavnieks “draugiem.lv” birojā un “Draugiem Group” mītne. Foto: Ieva Puķe / Latvijas Radio
Palkavnieks: “Kā saka, lai būtu darba nepārtrauktība. Kas notiktu, ja visi 300 cilvēki ietu ēst? Cik tās būtu stundas?”
Latvijas Radio: “Šeit ir 300 cilvēku? Un visā konglomerātā?”
Palkavnieks: “Konglomerātā ir ap 2000.”
“Draugiem Group” paspārnē 14 zīmoli
No SIA “Draugiem” izaugusi “Draugiem Group”, kurā ir veseli 14 zīmoli.
“Varbūt tādi dzirdētākie ir “Printful”, pirmais Latvijas vienradzis, “Mapon”, kurš nupat kļuva par publisku kompāniju, “DeskTime”, “Mājas Cēsīs” – Cēsīs atjaunojam Vecpilsētu, “Prime Prometics” – kosmētikas tirdzniecība, “Iglu” – attīstošās bērnu rotaļlietas ar ražotni Valkā, “Road Games” – plaša mēroga komandu spēle – “Idea Lights” – viedie ielu apgaismojuma risinājumi, “PEPI RER”, kas ražo būvniecības materiālus,” uzskaitīja Palkavnieks.
Apdrukas biznesu “Printful” Lauris Liberts izveidoja Amerikā, iespēju attīstīt jaunus uzņēmumus zem “Draugiem Group” “cepures” tepat Latvijā izmantojuši citi darbinieki.
“Vairākuma akcionāri visiem “Draugiem Group” uzņēmumiem ir Lauris Liberts un Agris Tamanis. Katram uzņēmumam ir dažāds īpašnieku sastāvs, “draugiem.lv” pirmais programmētājs Mārtiņš Pikšens ir līdzīpašnieks, “Printful” – amerikāņu investors un līdzīpašnieki.
Bet reģistrēti Latvijā – visa peļņa un nodokļu nauda paliek šeit,” viņš skaidroja.
“Portāls nevaid miris!”
Bet kas šobrīd notiek ar pašu “ciltstēvu”, portālu “draugiem.lv”?
“Nē, portāls nevaid miris! Portālā ir 142 000 aktīvo lietotāju, kuri ienāk reizi mēnesī un kuri arī maksā, pērk pakalpojumus, piemēram profila statistiku, kas ir populārākais pakalpojums. Un arī uzņēmuma finanšu rādītāji par to liecina. 2023. gada apgrozījums ir 1,3 miljoni eiro un ir pat peļņa, 221 000,” skaidroja Palkavnieks.
Palkavnieks apgalvoja, ka aktīva pārplūšana uz “Facebook” jau gadus piecus nenotiek. “Draugiem.lv” esot savs cienītāju loks, bet “Facebook” – savs.
Diskusijas, kā attīstīt portālu un kā piesaistīt auditoriju, esot nemitīgi, taču radikālas pārvērtības saziņas platforma neplānojot, jo eksperimentējot negrib zaudēt tās lielāko vērtību – cilvēkus, no kuriem arī daudzi ir uzticīgi tai jau 20 gadus. Bet arī tiem, kas portālā sen nav bijuši, tā veidotāji jubilejas dienā aicina ienākt. Īsfilmā varēšot redzēt, kā “draugiem.lv” klājies kopš dibināšanas brīža. Pārsteigumi gaidīšot arī katrā profilā.
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter , lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!