APSKATĪTIE RĪKI:
View this post on Instagram
A post shared by LSM.lv ziņu portāls (@lsm.lv)
“Leonardo AI”
Pirmais mākslīgā intelekta rīks, ko Gūtmane iesaka izmēģināt pilnīgi visiem, ir “Leonardo AI”. Tas ir attēlu ģenerēšanas rīks ar maksas un bezmaksas versiju.
Gūtmane to dēvēja par lietotājiem ļoti draudzīgu. “Ir kaut kādi rīki, kuros tu apmulsti, tur ir tik sarežģīti, ka tev zūd motivācija tālāk izpētīt šo rīku, bet “Leonardo AI” ir tāds, kurš ir tiešām lietotājiem draudzīgs, saprotams,” pauda Gūtmane.
“Protams, bezmaksas versijai ir ierobežojumi – tajā lietotājam tiek piešķirti 150 žetoni jeb tokeni, kas teorētiski nozīmē, ka var radīt 150 attēlus. Realitātē gan šie žetoni iztērējas ātrāk, jo vienam attēlam var izmantot vairākus. Tik un tā “Leonardo AI” ir labs rīks, ar ko sākt iepazīt mākslīgā intelekta pasauli,” vērtēja Gūtmane.
Starp citiem mākslīgā intelekta attēlu ģenerēšanas rīkiem “Leonardo AI” izceļas ar to, ka ar to var ne tikai veidot attēlus, bet tiem piešķirt arī kustību. Turklāt ar Realtime Gen var redzēt, kā attēls veidojas un reaģē uz katru teksta uzvedni [angliski prompt].
Tātad “Leonardo AI” spēj reāllaikā reaģēt uz katru ievadīto vārdu un ar katru nākamo vārdu veidojas arvien citādāks attēls. Tas dod iespēju eksperimentēt un koriģēt gala rezultātu, kamēr tas vēl ir tikai tapšanas stadijā.
“Šiem promptiem jeb uzvednēm ir ļoti liela nozīme, kā mēs tos rakstām. Tur arī ir savi noteikumi un priekšnoteikumi,” atzina Gūtmane.
Lai ģenerētu attēlu “Leonardo AI” programmā, jāieraksta pēc iespējas precīzāki atslēgas vārdi, taču var izmantot arī jau programmas piedāvātos stilus. Tikai ar vienas pogas palīdzību attēlu var no reālistiska padarīt par zīmējumu vai iegūt pavisam ko citu.
“Pozitīvais, kas man patīk šajā rīkā, ir tas, ka tiešām reāllaikā tu vadi tos vārdus, tu redzi to rezultātu uzreiz un vari to koriģēt. Tā ir atšķirība no citiem attēlu ģenerēšanas rīkiem, kuros tu ieraksti promptu, bet tev nepatīk rezultāts, un tu esi iztērējis šos tokenus jeb žetonus, kuriem parasti bezmaksas versijās ir ierobežots skaits,” stāstīja Gūtmane.
Gūtmane vērtēja, ka tas ir šī rīka lielākais pluss – iespēja redzēt, kā attēls top, un koriģēt to, kamēr tiek iegūts tieši tāds attēls, kāds nepieciešams. Pēc tam nupat radītajam attēlam var piešķirt arī kustību. “Leonardo AI” ir viegli uztverams un saprotams arī tiem, kuri līdz šim ar mākslīgā intelekta rīkiem nav eksperimentējuši.
Ar “Leonardo.ai” tapušas bildes. Foto: EkrānattēlsAr “Leonardo.ai” tapušas bildes. Foto: Ekrānattēls
“Krea.ai”
Tiem, kurus aizrauj ģimenes koka veidošana vai dzimtas izpēte, noderīgs un interesants būs mākslīgā intelekta rīks “Krea.ai”, ar kura palīdzību vecas fotogrāfijas iespējams padarīt daudz kvalitatīvākas.
Ar to var ģenerēt arī jaunus attēlus, bet šis rīks izceļas tieši ar savu funkciju atdzīvināt senas fotogrāfijas.
Kad fotogrāfija ieskenēta un augšupielādēta “Krea.ai”, ar to sadaļā Upscaling factor var veikt dažādas darbības. Pirms bildei veiktas izmaiņas, var izvēlēties, kādu mākslīgā intelekta “stiprumu” izmantot jeb cik lielas izmaiņas veikt.
Tāpat ar teksta palīdzību var norādīt, kādas tieši izmaiņas jāveic. “Krea.ai” piedāvā iespēju veikt krāsu korekciju, uzlabot izšķirtspēju, aizpildīt vietas, kas ir izplūdušas.
Protams, jārēķinās, ka bezmaksas versijai ir savi ierobežojumi, un gala rezultāts var sanākt arī gana uzjautrinošs. Uzlabojot attēlu, var gadīties, ka mākslīgais intelekts veic savas korekcijas, piemēram, izmainot fotogrāfijā redzamo cilvēku sejas vaibstus vai matu sakārtojumu.
Jārēķinās, ka mākslīgajam intelektam joprojām mēdz būt problēmas ar detaļu radīšanu – dīvaini izliekti pirksti, rokas un greizi acu skatieni mēdz būt visai bieža parādība lielākajā daļā mākslīgā intelekta rīku, atzina Gūtmane. Līdz ar to, jo vienkāršāks attēls, kas jāuzlabo, jo labāks būs rezultāts.
Oriģinālais foto. Foto: No Arta Ozoliņa arhīvaUzlabots ar MI rīku. Foto: No Arta Ozoliņa arhīva
“Canva Pro”
Nākamais rīks, ko Gūtmane iesaka izmēģināt, ir “Canva”. Daudzi šo rīku jau tagad izmanto ikdienā, nemaz neapzinoties, ka maksas versijā ir arī mākslīgā intelekta funkcijas.
“Canva Pro” piedāvā visdažādākās attēlu rediģēšanas iespējas – samainīt fonu, izdzēst dažādus elementus, koriģēt krāsas un pat pilnīgi mainīt to, kas redzams fotogrāfijā.
Piemēram, attēlā redzamu somu var nomainīt pret lielāku, mazāku vai varbūt modernāku. Tai var mainīt krāsu, modeli, zīmolu. Arī šis rīks piedāvā ģenerēt attēlus pilnīgi no jauna, izmantojot mākslīgā intelekta palīdzību.
“Es personīgi ikdienā “Canva” izmantoju katru dienu, tā mani ir izglābusi no dažādām situācijām. Piemēram, bildes, kuras ir miglainas, es esmu uztaisījusi kvalitatīvākas.
Vienlaikus jārēķinās, ka “Canva” rediģētajiem attēliem, iespējams, būs sliktāka kvalitāte. Sociālo tīklu formātā to varbūt nebūs iespējams pamanīt, bet, drukājot attēlus, tas var radīt problēmas.
Rezultāts ar “Canva Pro” Foto: EkrānattēlsRezultāts ar “Canva Pro” Foto: EkrānattēlsRezultāts ar “Canva Pro” Foto: EkrānattēlsRezultāts ar “Canva Pro” Foto: EkrānattēlsRezultāts ar “Canva Pro” Foto: Ekrānattēls
“Freep!k”
Mākslīgā intelekta rīks “Freep!k” arī pamatā ir attēlu ģenerēšanas rīks, bet tas īpaši izceļas ar savu background remover funkciju, kas visai veiksmīgi un viegli izgriež objektus no fona, ļaujot tos vēlāk pārvietot uz cita fona.
Tā ir bezmaksas funkcija, kas strādā ātri, ērti un ļauj ātri izgriezt no bildes vajadzīgos objektus, atmetot nevajadzīgo fonu, un tad tos lejupielādēt.
Attēls pirms apstrādes ar MI rīku. Foto: No Arta Ozoliņa arhīvaAttēls pēc apstrādes. Foto: No Arta Ozoliņa arhīva
“Supermeme.ai”
Ne visi mākslīgā intelekta rīki jāuztver ārkārtīgi nopietni, daudzi no tiem radīti tīri izklaides nolūkos. Tāds ir arī “Supermeme.ai”.
“Šis ir rīks, ar kura palīdzību var veidot mēmes. Kas ir svarīgi – tas atbalsta latviešu valodu.
Tas nozīmē, ka mēs varam gan rakstīt latviski, gan arī mēmes būs latviešu valodā. Jā, protams, tur var būt kaut kādas kļūdiņas,” piebilda Gūtmane.
Rakstot uzvednes, var radīt jaunus attēlus ar humoristisku saturu vai arī izmantot jau gatavas veidnes, kas aizgūtas no internetā populārākajām mēmēm. Kad attēls radīts, to var arī rediģēt un uzlabot.
Bezmaksas versijā jārēķinās ar to, ka galarezultātam apakšā būs redzama ūdenszīme.
Foto: Ekrānattēls
“AKOOL”
Arī šis rīks radīts izklaides nolūkiem un noteikti neļaus ieslīgt garlaicībā. Ar tā palīdzību var ātri un ērti nomainīt attēlā redzamajiem cilvēkiem sejas. Tas ļauj savu vai kāda cita seju “uzlikt” uz jebkura ķermeņa.
Protams, tas nav kvalitatīvākais mākslīgākā intelekta rīks, toties tas var sagādāt gana daudz smieklu. Gala rezultāta kvalitāte būs atkarīga arī no ielādēto fotogrāfiju kvalitātes. Arī šim rīkam bezmaksas versijā jārēķinās ar ūdenszīmēm.
“Submagic.co”
Atgriežoties pie rīkiem, kas ikdienā var izrādīties visai noderīgi, Gūtmane ieteica izmēģināt “Submagic.co”. Tas ir mākslīgā intelekta rīks, kas video saturam ģenerē subtitrus. Tam ir gan bezmaksas, gan maksas versija. Protams, daudz plašākas iespējas ir rīka maksas versijai.
Augšupielādējot video, pāris minūšu laikā tam tiek radīti subtitri, kurus pēc tam var rediģēt pēc sirds patikas, mainot tiem dizainu, novietojumu, kā arī izlabojot kļūdas, ja tādas radušās.
“Submagic.co” atbalsta latviešu valodu, un Gūtmane vērtēja, ka tas ir diezgan precīzs – kļūdu ir visai maz, un tās ir ātri un viegli izlabojamas. Rīka bezmaksas versijā galarezultātam virsū būs ūdenszīme.
“Titri.lv”
“Titri.lv” ir latviešu radīts mākslīgā intelekta rīks, kas šobrīd vēl ir izmēģinājuma versijā un pagaidām ļauj ģenerēt subtitrus latviešu valodā jebkura “Youtube” video pirmajām piecām minūtēm.
Tas nozīmē, ka video jau ir jābūt publicētam “Youtube”. Rīkā ir jāiekopē video saite, un tad tam automātiski tiek izveidoti subtitri. Tas ļoti ietaupa laiku tiem, kas vēlas savam video saturam pievienot subtitrus latviešu valodā.
“Pika.art”
Tiem, kas vēlas veidot interesantu saturu sociālo tīklu platformām, noderīgs būs mākslīgā intelekta rīks “Pika.art”. Tam ir vairākas funkcijas, tostarp iespēja atdzīvināt statiskus attēlus, piešķirot tiem nelielu kustību.
Otrkārt, šis rīks tiem video materiāliem, kuriem nav skaņas, ļauj ģenerēt fona skaņu. Tas nozīmē, ja kaut kādu iemeslu dēļ nofilmētā video skaņa nav derīga, to var ģenerēt un aizstāt ar “Pika.art” palīdzību.
Jārēķinās, ka rezultāti un kvalitāte var būt dažāda, atkarībā no tā, cik vienkāršs vai sarežģīts būs rīkam dotais uzdevums.
Oriģinālais video: Sibor Motorsport 0min
Pēc apstrādes ar MI rīku 0min
“Vocalremover.org”
“Vocalremover.org” ir lietotājiem draudzīgs skaņas mākslīgā intelekta rīks, kuram ir pieejama bezmaksas versija, skaidroja Gūtmane.
“Tajā ir iespēja paņemt MP3 failu, piemēram, tā var būt kāda dziesma, un atdalīt balsi dziesmā no fona mūzikas jeb fonogrammas.
Tas var tiešām noderēt daudz un dažādi. Te gan jāatzīmē, ka es noteikti nerekomendētu to izmantot komerciāliem nolūkiem, ir tomēr jāiepazīstas ar autortiesībām un tā tālāk, bet tā ir iespēja MP3 failā atdalīt balsi no fonogrammas,” skaidroja Gūtmane.
Viņa norādīja, ka šis rīks arī tā bezmaksas versijā darbu veic kvalitatīvi – tas atpazīst balsi, fonu un atdala tos pilnā dziesmas garumā. Pēc tam ir iespējams atsevišķi lejupielādēt gan vienu, gan otru.
“Ja ir tāda nepieciešamība, ļoti iesaku pamēģināt,” ieteica Gūtmane.
“Suno.com”
Tiem, kuriem patīk eksperimentēt ar skaņām un audio formātiem, noteikti patiks mākslīgā intelekta rīks “Suno.com”, kurā, ierakstot uzvedni, var radīt unikālas dziesmas visdažādākajos ritmos.
Dziesmas var radīt gan ar vārdiem, gan bez. Var izvēlēties jebkuru žanru, ritmu, bet, respektējot autortiesības, nav iespējams izmantot jau esošas dziesmas un grupas.
Tāpat “Suno.com” papildus jaunajam skaņdarbam rada arī nelielu video ar dziesmas vizuālo noformējumu un tekstu, kurš parādās līdz ar dziesmas atskaņošanu.
Ar to var radīt dziesmas arī latviešu valodā. Ozoliņš un Gūtmane “Instagram” tiešraides laikā, piedāvājot skatītājiem aizpildīt tukšās vietas dziesmas vārdos, nodemonstrēja, kā dažu minūšu laikā radīt Jāņu dziesmu alternatīvā roka stilā.
Lai to paveiktu, vajag vien ievadīt uzvedni, izvēlēties dziesmas stilu un ļaut mākslīgajam intelektam izpausties. Nav vērts gaidīt, ka rīks radīs šedevrus, bet jautrības mirkļiem tas var itin labi noderēt.