1. Latviešu brāļi izdod slavenās videospēles turpinājumu
Latviešu brāļu Andreja un Ernesta Kļaviņu videospēļu studijas “Color Grey Studio” pasaulslavenajai videospēlei “The Case of the Golden Idol” iznācis turpinājums ar nosaukumu “The Rise of the Golden Idol” jeb tieši tulkojot — “Zelta elka uzplaukums”. Spēlē, saglabājot savu dizainu un auru, slepkavību mistērijas sižets risinās 1970. gados, aptuveni 200 gadus pēc sākotnējās spēles notikumiem. Nozieguma pavedieniem pa pēdām dzenoties, spēlētājam jāklikšķina pa dažādām ainām, lai atklātu svarīgus puzles elementus.
Spēle būvēta uz priekšteča veiksmes formulas pamatiem un piedāvā jaunus, sarežģītus uzdevumus, kuru risināšanā pat var būt nepieciešams pildspalva un papīrs, lai piefiksētu būtiskās detaļas. Vizuāli spēle saglabājusi savu šiku, nedaudz pamainot stilu — no pikseļaina uz gleznām līdzīgu, raksta Theverge.com. “The Rise of the Golden Idol” ir pieejama datorā, “PlayStation”, “Xbox”, “Nintendo Switch” un mobilajā versijā ar “Netflix” abonementu.
#DigitālāsBrokastis
“Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” raidījums “Digitālās Brokastis” – Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē “Digitālās Brokastis” dzirdamas “Radio Naba” un “Latvijas Radio 1” ēterā katru piektdienas rītu 10.05.
Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:
2. “WhatsApp” jaunumi – melnraksti un balss ziņu transkripcijas
Populārā saziņas lietotne “WhatsApp” lietotājiem piedāvās divas jaunas funkcijas, kas palīdzēs saziņu padarīt ērtāku un efektīvāku — ziņojumu melnrakstu saglabāšanu un balss ziņojumu transkripciju.
Pirmā funkcija — ziņojumu melnraksti — beidzot ļaus lietotājiem saglabāt nepabeigtus čatu tekstus. Ja esat sācis rakstīt ziņu, bet to neesat nosūtījis, tā tiks atzīmēta ar zaļu, treknu uzrakstu “Draft” jeb “Melnraksts”. Iespējams, šādi ievērojami samazināsies gadījumi, kad esi aizmirsis par iesāktu ziņu kādam. Turklāt visi melnraksti parādīsies sarakstes augšpusē, lai jūs tos varētu ērti atrast. Šī funkcija jau ir pieejama visā pasaulē lietotājiem, kas atjauninājuši lietotni.
Otra jaunā funkcija ir balss ziņojumu transkripcija jeb audio ieraksta pārvēršana tekstā. Tas var būt labs risinājums brīžos, kad nav iespējams noklausīties balss ziņojumus un var būt glābiņš gadījumos, kad otrā pusē ir pļāpīgs sarunas biedrs. Solīts, ka funkcija automātiski uzrakstīs balsī teikto tekstā zem sūtītās ziņas. Iespēja tuvākajās nedēļās būšot pieejama gan “Android”, gan “iOS” lietotājiem, vēstī Theverge.com. To gan būs īpaši jāieslēdz iestatījumos pie čatiem. Balss ziņojumu transkripcija notikšot, nevis uz kāda sveša servera, bet gan pašā ierīcē, solot, ka neviens cits — pat ne “WhatsApp” — nevarēs piekļūt jūsu personīgajai informācijai. Latviešiem gan no tās sākumā būs mazs prieks, jo pirmajā piegājienā tiks atbalstītas angļu, portugāļu, spāņu, krievu un hindi valodas, taču valodu klāsts tiks paplašināts turpmākajos mēnešos.
3. “Microsoft Teams” nākotnē palīdzēs videozvanos runāt svešvalodās
“Microsoft” paziņojis par jaunu tulkošanas funkciju “Teams” platformā, kas ļaus sanāksmes dalībniekiem runāt un klausīties citus viņam saprotamā valodā. Jaunā funkcija reāllaikā tulkos saturu, izmantojot mākslīgā intelekta tehnoloģijas un reizē arī atveidos runātāja balsi citās valodā, raksta Theverge.com.
Paredzēts, ka pirmā versija būs pieejama 2025. gada sākumā, un tajā būs pieejamas līdz deviņām valodām. No sapulcē runātā varēs automātiski iegūt arī protokolu līdz pat 31 valodā. Bet vai latviešu valoda arī būs pieejama?
4. Mākslinieki protestā pret “OpenAI” nopludina Sora modeli
Mākslinieki noplūdinājuši piekļuvi “OpenAI” modelim “Sora”, kas no teksta “prompta” jeb uzvednes spēj ģenerēt video. Tādējādi mākslinieki kritizēja un protestēja kompānijas praksi izmantot māksliniekus bez atlīdzības, dodot viņiem modeli testēt, bet par to neko nemaksājot.
Mākslinieku atklātajā vēstulē portālā “Hugging Face” pausta neapmierinātība ar kompānijas pieeju, kas māksliniekus uztver tikai kā bezmaksas izstrādes un sabiedrisko attiecību rīku.
Mākslinieki, kuriem esot bijusi piekļuve agrākai programmas versijai, ir sašutuši par to, ka “OpenAI”, kas nesen ir piesaistījusi miljardus dolāru, izmanto simtiem mākslinieku rīka testēšanā bez atlīdzības, raksta Theverge.com.
“OpenAI” pārstāvis Niko Fēlikss apgalvoja, ka mākslinieku dalība ir brīvprātīga un sola atbalstīt viņus ar grantiem un pasākumiem.
Agrākā “OpenAI” tehniskā direktore Mira Murati iepriekš bija apsolījusi, ka “Sora” būs pieejama gada beigās, tomēr uzsvēra nepieciešamību garantēt drošību un novērst iespējamās globālās ietekmes risku. Incidents izgaismo arvien pieaugošo spriedzi starp mākslīgā intelekta uzņēmumiem un māksliniekiem par ētisku tehnoloģiju izmantošanu.
5. “X” norietā aug “Threads” un “Bluesky”
Ievērojamu izaugsmi pēdējā laikā piedzīvo ne tikai mikroblogošanas vietne “Bluesky”, bet arī “Meta” piederošā “Threads”. “Threads” vēstīja, ka novembrī tai pievienojies rekordliels skaits jauno lietotāju – vairāk nekā 35 miljoni, raksta Kursors.lv.
“Threads” pārstāvis atklāja, ka pēdējo trīs mēnešu laikā platformā ik dienu reģistrējas vairāk nekā miljons lietotāju. Savukārt “Meta” izpilddirektors Marks Zakerbergs nesen informēja investorus, ka lietotnei ir vairāk nekā 275 miljoni aktīvo lietotāju mēnesī.
Konkurence veicina izaugsmi, un “Threads” platforma sākusi piedāvāt tādas iespējas, kas jau ir pieejamas “Bluesky”. Piemēram, personalizētas ziņu plūsmas un iespēju mainīt noklusējuma ierakstu plūsmu uz saturu, ko publicē cilvēki, kuriem lietotājs seko. “Instagram” vadītājs Ādams Moseri atzina, ka dažas funkcijas, kas bija plānotas vēlāk, tiek paātrināti ieviestas, kas liecina par to, ka “Threads” izjūt spiedienu no konkurentu puses.