Ik darba dienas rītu satikšanās prieks, smaidi sejās. Tā centrā “Žubītes” tiekas cilvēki, kuriem diagnosticēta demence un kognitīvi traucējumi. Citus atved tuvinieki, citi ierodas ar speciāli organizētu busiņu.
“Mēs palīdzam saglabāt spējas un socializēšanās iespējas un mazināt vientulību cilvēkiem, kas ir saslimuši. Viņi katru dienu nāk šeit kopā, un viņi šeit ir drošībā. Ļoti svarīga lieta, ko mēs darām sabiedrībai – mēs palīdzam tuviniekiem atdot cilvēkus drošā vidē, lai paši, droši jūtoties, varētu doties savās ikdienas gaitās, vai nu tas ir darbs, vai kādas citas lietas, ko viņi dara,” skaidroja centra “Žubītes” vadītāja Liepiņa.
Pēc pavadītās dienas “Žubītēs” kungi un dāmas tiek nogādāti mājās, lai nākamajā rītā atkal brauktu uz šejieni. Te viņi tiek ne vien nodarbināti, bet arī trīs reizes dienā pabaroti un katram tiek iedoti nepieciešamie medikamenti.
“Negribas teikt “bērnudārzs”, mēs sakām “akadēmija”, bet būtībā uzturam dienas režīmu, esam kopā un ļoti daudz smaidām un smejamies.
Esmu pati lasījusi, ka demences slimniekiem ļoti svarīgi būt priecīgiem, smieties, klausīties labu mūziku, tāpēc mēs arī ļoti bieži dziedam,” atzina Liepiņa.
Rīgā pieejami vairāki šādi dienas centri, ļaujot sasirgušo tuviniekiem, kas dodas darba gaitās, pa dienu būt drošiem, ka viss ar viņu radiniekiem būs kārtībā. Demences slimniekus vienus pašus atstāt bez uzraudzības var būt bīstami.
“Cilvēks var atstāt ieslēgtu gāzi vai ūdeni tekošu vai atvērt logus, vai vēl dažādas darbības veikt, kas apdraud viņu pašu un arī apkārt esošos cilvēkus,” skaidroja centra vadītāja.
Šobrīd “Žubītēs” katru dienu uzturas 19 šādi cilvēki. Centrs nav domāts tikai senioriem. “Mums jaunākais klients ir piecdesmitgadīgs, vecākais 93 gadus vecs. Tādēļ nevar pateikt, ka tas ir tikai senioriem,” norādīja Liepiņa.
Latvijas Samariešu apvienības vadītājs Andris Bērziņš stāstīja, ka, vērojot pasaulē notiekošo, jāatzīst, ka vajadzība pēc šādām vietām tikai pieaugs: “Mēs dzīvojam ilgāk, un tas ir labi. Bet smadzeņu resurss, īpaši cilvēkiem, kas strādā intelektuālu darbu – brīdī, kad darba mūžs beidzas, ir ļoti svarīgi paturēt šo aktivitāti. Ja tā aktivitāte sabrūk, tad bieži vien ir situācijas, kad smadzeņu darbība arī reaģē, un tad šādi gadījumi var iestāties.”
Uzturēšanos dienas centrā apmaksā pašvaldība, lai saņemtu šādu pakalpojumu, vispirms jāsaņem izziņa no ģimenes ārsta un pēc tam ar to jādodas uz Rīgas sociālo dienestu.