Farmaceite: Bieži novērota kļūda – cilvēki glabā aptieciņu vannasistabā

Jānodrošina vismaz pretsāpju zāles

Farmaceitu biedrības prezidente Dace Ķikute stāstīja, ka viņa un citi kolēģi nav priecīgi par to, ko novērojuši tuvinieku un draugu mājas aptieciņā.

“Neesam redzējuši simtprocentīgi strukturētu, skaisti, pareizi saliktu, ļoti kārtīgu aptieciņu. Cilvēkiem vēl ir kur augt un augt,” pauda Ķikute.

Mājas aptieciņas saturs atkarīgs galvenokārt no tā, vai ģimenes vidū ir kāds, kuram ir hroniskas saslimšanas, kas nozīmē, ka regulāri ikdienā nepieciešams lietot kādus konkrētus medikamentus.

Šie medikamenti aptieciņā vienmēr jāglabā tā, lai pietiktu ilgākam laikam, jo var gadīties, ka arī aptiekā to konkrētajā dienā var nebūt. Lai tos nodrošinātu, aptiekai reizēm var būt nepieciešamas divas trīs dienas. 

“Kad mēs jautājam pacientam, cik jums mājās ir atlikušas tabletes, ļoti bieži seko atbildes: vairs nav, šorīt iedzēru pēdējo vai rīt no rīta būs pēdējā.

Tāpēc šis ir atgādinājums kārtējo reizi pacientiem: lūdzu, veidojam krājumus un dodamies uz aptieku vismaz jau tad, kad medikamenti ir atlikuši vēl vismaz nedēļai,” uzsvēra “Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza. 

Tāpat īpašu uzmanību zāļu aptieciņai jāpievērš ģimenēm ar maziem bērniem, taču tas nenozīmē, ka pārējiem par to domāt nevajadzētu nemaz. 

Ķikute norādīja, ka arī veseliem un jauniem cilvēkiem, piemēram, naktī no sestdienas uz svētdienu var sākt sāpēt zobs, un tad ir labi, ja mājas aptieciņā ir vismaz bezrecepšu pretsāpju zāles, ar kurām sāpes atvieglot. Tāpat ļoti noderīgas var izrādīties zāles pret paaugstinātu temperatūru vai drudzi. 

Virza stāstīja, ka ikdienā, strādājot aptiekā, komplektē arī pasūtījumus, ko cilvēki caur ātrās piegādes kompānijām pasūta uz mājām sev, visticamāk, akūtās situācijās. 

“Šo pasūtījumu sastāvs ļoti labi ik dienu parāda, kā mājās trūkst akūtā saslimšanas fāzē. Pēdējos divos gados tie ir Covid-19 testi, arī termometri, dažādi C vitamīni, siltie dzērieni,” norādīja Virza.

Vannasistaba nav piemērota vieta aptieciņai

Jāpievērš uzmanība arī tam, kur un kādos apstākļos mājas aptieciņa tiek ierīkota. Uz medikamentiem ir norādīts, kādi ir tiem piemērotākie glabāšanas apstākļi. Lielākoties prasības ir sausa un tumša vieta, taču ir atsevišķi medikamenti, kas jātur arī ledusskapī, stāstīja “Apotheka” farmaceite Laila Zālīte.

“Lielākā kļūda, ko cilvēki dara, ir, ka viņi aptieciņu tur vannasistabā, kur patiesībā ir paaugstināts mitrums un līdz ar to medikamenti var tikt ietekmēti.

Vai arī vecāki cilvēki nereti atstāj savus ikdienā lietojamos medikamentus kaut kur saulītē,” stāstīja Zālīte.

Tieši saules stari un paaugstināta temperatūra var ietekmēt un bojāt zāļu kvalitāti, tāpēc aptieciņu nevajadzētu glabāt, piemēram, uz palodzes vai tuvu pie radiatoriem. Tāpat jāatceras, ka medikamentiem jāatrodas maziem bērniem nepieejamā un neaizsniedzamā vietā. 

Virza savukārt uzsvēra, ka mainīgās un vasarās pat ļoti augstās temperatūras dēļ medikamentus noteikti nevajadzētu turēt arī automašīnu salonos. 

Jāuzmana derīguma termiņi

Ar to vien, ka aptieciņa piepildīta ar dažādiem medikamentiem, rūpes par to nebeidzas. Aptieciņas saturs regulāri jāpārskata, īpašu uzmanību pievēršot zāļu derīguma termiņiem.

Ir medikamenti, kuri jāizlieto, piemēram, divu mēnešu laikā pēc iepakojuma atvēršanas. Citiem vienkārši norādīts derīguma termiņš datuma formātā, stāstīja Zālīte.

“Visuzmanīgākajiem jābūt ar acu pilieniem, jo ir acu pilieni, kurus pēc atvēršanas var lietot tikai mēnesi.

Tam ir jāpievērš ļoti liela uzmanība. Lai ikdienā būtu ērtāk, vienkārši var atzīmēt datumu, kurā ir atvērts konkrētais iepakojums,” ieteica Zālīte.

Farmaceite uzsvēra, ka ar medikamentiem noteikti nav kā ar vīnu, kas ar laiku kļūst tikai labāks. Tāpēc pirms jebkuru zāļu lietošanas jāpievērš uzmanība tam, vai medikaments nav mainījis krāsu, smaržu vai formu, vai, piemēram, acu pilienos nav parādījušās kādas nogulsnes, vai to iepakojums kopš pēdējās lietošanas reizes nav bojāts.

Ķikute norādīja, ka bieži vien cilvēki glabā tikai tablešu plāksnītes, bet pašas zāļu kastītes izmet. Viņa ieteica tā tomēr nedarīt, jo uz zāļu iepakojuma kastītes ir skaidri redzams gan derīguma termiņš, gan zāļu nosaukums. 

Tāpat vienmēr svarīgi saglabāt lietošanas instrukciju, jo tajā aprakstīts kad, kāpēc un kā konkrētās zāles jālieto. 

Par ārkārtas situācijām

Runājot par citām pirmās nepieciešamības medicīnas precēm, kurām būtu jābūt katrā mājā, Ķikute norādīja, ka ikdienas mājas aptieciņā vajadzētu būt tam, ko drošības dienesti iesaka glabāt tā saucamajās 72 stundu somās ārkārtas situācijām.

“Tā ir atsevišķa saruna, bet pēdējā laikā tas ir ļoti svarīgi, un mūs, cilvēkus, aicina pievērsties ārkārtas gadījumiem un turēt mājās rezerves.

72 soma faktiski dublē to, kas ikdienā ir svarīgi arī mājas aptieciņai,” skaidroja Ķikute.

Tā, protams, ir katra cilvēka izvēle, bet, iespējams, tā vietā, lai šīs preces turētu kādā lielā somā pagrabā vai citur, tās var glabāt mājas aptieciņā, jo arī ikdienā var pārsteigt negaidītas situācijas, kad šos medikamentus var ievajadzēties.

Medikamenti 72 stundu somai Foto: Aizsardzības ministrija

Ja tomēr zāles ārkārtas gadījumiem tiek glabātas citur, jāatceras, ka arī šī 72 stundu soma ir vismaz vienu vai labāk divas reizes gadā jāpārbauda. To var apvienot ar pavasara vai rudens tīrīšanu, ieteica Zālīte.

Farmaceites atgādināja arī to, ka medikamenti, kuriem beidzies derīguma termiņš, ir jānodod kontrolēti – to var izdarīt bez maksas teju jebkurā aptiekā. Tos nedrīkst vienkārši izmest sadzīves atkritumos.