Ožas zudums, dzirdes traucējumi, nogurums vai sirdsklauves var parādīties arī vairākus mēnešus pēc tam, kad kovids ir pārslimots.
“Es pats zinu vairākus, kuriem ir elpas trūkums. Vai augsta temperatūra. Bet lielākajai daļai samazinās,” norāda Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs Uga Dumpis.
Latvijā nav veikti specifiski pētījumi, bet pētnieki citur pasaulē ziņo, ka ilgstošas sekas izjūt līdz pat 5 % cilvēku, kuri izslimojuši kovidu.
“Ir daudz pacientu, kam, piemēram, ir temperatūra katru dienu. Ir tādi, kuriem ir nogurums. Kuriem uz ilgu laiku ir pazudusi oža, kuriem bojāta dzirde. Kuriem ir neiroloģiska slimība. Un daudzi ir kardioloģiski pacienti, kuri nenāk zem kovida diagnozes, jo mēs zinām, ka tie, kuri slimoja pirmajos gados, ka tiem šis vīruss ir sabojājis kardiovaskulāro sistēmu,” skaidro Dumpis.
Tiesa, visvairāk ilgstošā kovida sekas izjuta tie, kas ar šo vīrusu saslima pandēmijas sākumā. Vīruss ir mutējis, vairs nav tik smagi plaušu bojājumi, turpina Dumpis: “Pateikt, ka šie simptomi ir tieši no kovida, paliek aizvien grūtāk, bet nāk jau arī jauni pacienti klāt, jo kovids nekur nav pazudis. Tiesa, šis ilgstošais kovids pie pašreizējām formām ir retāks. Bet tāpat ir tādi, kuri saslimst un nejūtas labi. Ir sirdsklauves, mēnesi nevar nākt uz darbu. Tādi joprojām ir. Gados jauni[ cilvēki], citādi veseli.”
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību centra vadītāja pienākumu izpildītāja Zaiga Kravale norāda: “Kovids dzīvo paralēlu dzīvi joprojām, ir brīži, kad ir vairāk, ir brīži, kad mazāk pacientu. Jāsaka gan, ka plaušu bojājumi tagad ir reti, bet ir arī ar smagu plaušu bojājumu. Pārsvarā [cilvēki] gados vai ar izmainītu imunitāti.”
Ar pacientiem, kuri ilgstoši jūtas slikti, saskaras arī Latvijas Infektoloģijas centrā. Tā vadītāja Baiba Rozentāle skaidro, ka pārslimots vīruss var atstāt ilgstošas sekas, vienalga, vai tas ir kovids vai gripa: “Pēc gripas, kur arī gripas vīruss bojā perifēros asinsvadus un mikro cirkulācijas baseinu, darbība ir atšķirīga no kovida, pie kovida veidojas trombi. Tāpēc es saku – tie cilvēki reāli slikti jūtas. Un viņi jāizmeklē, vai ir attīstījusies cita slimība. Vai tas ir postkovida sindroms.”
Pasaules prakse gan rāda, ka gada laikā šiem simptomiem būtu jāpāriet. Taču ārsta palīdzība gan jāmeklē uzreiz, lai sāktu ārstēšanu un vismaz atvieglotu pašsajūtu.