Biedrībā “ParSirdi.lv” uzsvēra, ka sirds slimības ir sieviešu nāves iemesls nr.1 Latvijā un pasaulē. 2022. gadā no asinsrites sistēmas slimībām mira 15 839 cilvēki jeb 52,3% no visiem mirušajiem Latvijas iedzīvotājiem. 57,6% no cilvēkiem, kuru nāves cēlonis bija asinsrites sistēmas slimības, bija sievietes. Savukārt “Eurostat” dati liecina, ka sievietēm Latvijā vidēji ir 55,4 veselīgi nodzīvotie mūža gadi un līdz ar to esam priekšpēdējā vietā Eiropas Savienībā.
Kardioloģe Mintāle raidījumā sacīja: “Man gribētos runāt, ka 21. gadsimtā, kad ir visas iespējas, cilvēki pazaudējuši savu pašaizsardzības refleksu vai arī tas kļuvis tik ļoti aizmirsts un rudimentārs, ka aizmirstas – ja bāžam roku ugunī, tad roka apdegs. Ja mums ir riska faktori, liekais svars, ja cilvēks smēķē un nedara neko savas veselības labā, tad notiks tas, kas notiks. Tad jautāt: “Kāpēc tas notika ar mani?” ir drusciņ novēloti. Gribētos, lai sievietes laikus saprastu; ja ir aptaukošanās – solis pretim cukura diabētam, iekaisumam, onkoloģijai, aterosklerozei.”
Ārste uzsvēra, ka no liekā svara izriet ļoti daudz, – tas nozīmē, ka jau ir cukura vielmaiņas traucējumi, varētu būt augstāks holesterīns vai arī izmainīts lipīdu profils.
“Tas nozīmē, ka cilvēkam jau organismā ir iekaisums, kas ir sākums gan aterosklerozei, gan onkoloģiskām saslimšanām. Plus tas, kas ir absolūti novēršams riska faktors – smēķēšana,” uzsvēra ārste. Viņa pauda, ka informācijas, kā gādāt par savu veselību, ir daudz, un principi, kas jāievēro, nemaz nav tik sarežģīti. Tāpat kardioloģe norādīja, ka mēs neviens neesam ideāli, katram ir savs “baltais plankums”.
“Bet, ja zinām savu vājo vietu, tad mūsu laikos ir tik vienkārši ar to tikt galā. Nereti mēs vienā tabletē varam apvienot vairākus medikamentus un apvienot efektu ļoti ātri, laikus, neļaujot attīstīties dažādām slimībām,” viņa vērtēja.
Savukārt biedrības vadītāja Inese Mauriņa skaidroja, ka šogad akcijas ietvaros kopā ar speciālistiem biedrība aktualizēs sievietes sirds veselības saistību ar citām slimībām, īpaši, 2. tipa cukura diabētu, nieru slimību, kā arī izplatītākajiem riska faktoriem, kas ir kopīgi daudzām slimībām.
Viņa atsaucās arī uz Latvijā veiktu pētījumu, kura dati apliecina, ka trešā daļa sieviešu, kurām ir 4–5 riska faktori, vērtēja savu veselību kā labu. Viņa to skaidroja ar faktu, ka nereti dažādus riska faktorus sākumā var neizjust kā traucēkli, pirms tie nav sākuši likt par sevi manīt un “darīt savu darbu”.
Riska faktori
Kardioloģe Mintāle arī skaidroja: “Daudzu hronisku slimību iemesls sievietēm ir tādi riska faktori kā augsts asinsspiediens, holesterīna un glikozes līmenis, liekais svars un aptaukošanās, kā arī smēķēšana. Novēršot šos riska faktorus, varam mazināt gan dažādu sirds un asinsvadu slimību attīstību, tostarp sirds mazspēju, mirdzaritmiju, asinsvadu aterosklerozi, gan 2. tipa cukura diabētu, nieru slimību, onkoloģiskās saslimšanas, podagru u.c. Pat tad, ja pašsajūta ir laba, aicinu katru sievieti vismaz reizi gadā pārbaudīt savu veselību un atcerēties, ka ieguldījums veselīgā dzīvesveidā ir investīcija, kas atmaksāsies daudzkārtīgi.”
Savukārt endokrinoloģe Kristīne Ducena klāstīja: “Adipozitāte jeb aptaukošanās ir globāla un strauji pieaugoša veselības problēma, kas palielina daudzu blakus slimību, tai skaitā sirds un asinsvadu, 2. tipa cukura diabēta, nieru un virkni citu slimību risku. Ir aprēķināts, ka aptuveni 45–50% sieviešu, iestājoties grūtniecībai, ir virssvars vai aptaukošanās. Aptaukošanās veicina insulīna rezistenci, kā rezultātā attīstās hronisks zemas aktivitātes iekaisums gan sirds struktūrās, gan daudzos smadzeņu reģionos, kas potenciāli negatīvi var ietekmēt gan pašu sievieti, gan jaundzimušā attīstību. Bet līdz ar menopauzes iestāšanos sievietēm ar 2. tipa cukura diabētu strauji pieaug sirds un asinsvadu slimību risks, ko veicina gan liekais svars, gan estrogēna samazināšanās, gan nepietiekama diabēta metabolā kompensācija.”
Ārste pauda, ka ir arī labā ziņa, – aptaukošanās ir novēršams process un, samazinot svaru, samazināsies gan insulīna rezistence, gan sirds un asinsvadu slimību risks. Sievietēm ar pierādītu sirds un asinsvadu slimību un/vai 2. tipa cukura diabētu rekomendējams vērsties pie profesionāļa pēc padoma – agrīna diagnostika, kā arī savlaicīga un vadlīnijās balstīta terapija nodrošina ne tikai cukura līmeņa pazemināšanos, bet aizsargā arī no nieru un sirds slimību riska, kā arī samazina ar tām saistītās komplikācijas, skaidroja Ducena.
Viņa norādīja:
“Samazināt aptaukošanās un diabēta izraisītos riskus ir iespējams, lai gan tas prasīs ilgu un neatlaidīgu darbu, kura galvenais dalībnieks būsiet jūs pašas. Es gribētu jūs iedrošināt un noticēt, ka tas ir iespējams. Savukārt mēs, ārsti, būsim kopā ar jums, lai sniegtu atbalstu un profesionālu padomu. Jūsu pagātnes problēmas ir jūsu augšanas resurss.”
Nefroloģe Ieva Ziediņa skaidroja, ka sievietes biežāk nekā vīrieši cieš no hroniskas nieru slimības jeb nieru mazspējas, tāpēc sievietēm ir par vienu nelabvēlīgu sirds un asinsvadu slimību riska faktoru vairāk nekā vīriešiem. “Mūsdienās hroniska nieru slimība biežāk ir cukura diabēta, arteriālās hipertensijas vai aterosklerozes komplikācija, nevis pašu nieru kamoliņu vai kanāliņu darbības traucējumu rezultāts, kā tas bija agrāk. Rūpējoties par savu veselību – sirdi un asinsvadiem –, mēs rūpējamies arī par nierēm un citiem orgāniem, kā arī par vispārējo labsajūtu. Mīļas dāmas, domājot par citiem, neaizmirsīsim par sevi,” viņa aicināja.
Savukārt fizisko aktivitāšu fiziologs un ergoterapeits Rūdolfs Cešeiko norādīja: “Regulāras un mērķtiecīgas fiziskās aktivitātes ir īsts brīnumlīdzeklis, kas palīdz uzlabot veselību un pašsajūtu. Tās palīdz stiprināt sirds veselību, samazināt stresu, uzlabo garastāvokli un pašapziņu. Ir jāatrod laiks aktīvām kustībām pat tad, ja ir tikai 30 minūšu dienā. Tas var būt jebkas, kas jums patīk, piemēram, skriešana, pastaigas, peldēšana, spēka vingrinājumi, deju nodarbības vai vienkārši staigāšana svaigā gaisā! Sievietes sirds veselības mēnesī aicinu dāmas pievienoties veselības vingrošanai “Sestdienas rīti sirds ritmā”, kas norisināsies sestdienās no plkst.10.00 līdz 11.00 pie Māras dīķa.”
Tuvākās aktivitātes:
“Sestdienas rīti sirds ritmā”
Veselības vingrošana kopā ar fizisko aktivitāšu fiziologu, ergoterapeitu un Fizisko aktivitāšu fonda dibinātāju Dr. med. Rūdolfu Cešeiko. Iespēja reizi nedēļā piedalīties bezmaksas veselības vingrošanas nodarbībās speciālistu vadībā laika posmā no 8. februāra līdz 8. martam.
Nodarbībās būs gan kardioslodze, gan spēka vingrinājumu elementi – pierādījumos balstītas fiziskās aktivitātes, kuras ir pa spēkam ikvienam. Iepriekšējā pieredze nav nepieciešama.
Bezmaksas veselības pārbaudes
Akcijas ietvaros sadarbībā ar “Mēness aptieku” un “Veselības Centru apvienību” Rīgā, Bauskā, Daugavpilī un Jūrmalā būs iespēja bez maksas noteikt sirds un asinsvadu slimību riska faktorus: izmērīt asinsspiedienu, holesterīna un cukura līmeni asinīs, kā arī noteikt ķermeņa masas indeksu.
Norises laiks: 5.–7. marts
Informāciju par citiem akcijas pasākumiem varēs atrast biedrības ParSirdi.lv mājaslapā un sociālajos tīklos.
Informatīvos materiālus par sievietes sirds veselību un veselības pārbaudēm, veselīgas receptes un iedvesmojošus ieteikumus meklējiet: www.parsirdi.lv un www.vidusjurasdieta.lv
Vēl par sirds veselību
Vairāk
Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter , lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!
Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!