PVO vēstī, ka Eiropā katra vienpadsmitā nāve ir tieši saistīta ar alkohola lietošanu. 2022. gadā veiktā veselību ietekmējošo paradumu pētījuma dati rāda, ka pēdējo 12 mēnešu laikā aptuveni 80% Latvijas iedzīvotāju lietojuši alkoholu.
PVO pārstāvniecības Latvijā pārstāve Marta Krivade norādīja, ka alkohols skar ne vien aknas: “Šobrīd mēs redzam, ka alkohols ir tiešs riska faktors vairāk nekā 200 slimībām. Vismaz septiņas ir onkoloģiskas saslimšanas, tostarp krūts vēzis un zarnu vēzis.”
Ja savulaik bija noteiktas alkohola nedēļas devas, kas neietekmē cilvēka veselību, tad šobrīd dažādi pētījumi liecina, ka nav tādas drošas grādīgās dziras devas. “Sievietēm 30% krūts vēža gadījumi tiek saistīti ar alkohola riska faktoru, kas sākas jau katru vakaru zem divām glāzēm vīna,” norādīja Krivade.
Nacionālajā psihiskās veselības centrā skaidroja, ka regulāra alkohola lietošana pamazām var pāraugt atkarībā. Problēmas sākas brīdī, kad cilvēks regulāri vairs nespēj atteikties no vienas alus pudeles vai vīna glāzes.
Centra Ambulatorās narkoloģijas nodaļas vadītāja Inga Landsmane ilustrēja: “Tev jau gribas ne tikai katru otro dienu, bet katru dienu vienu vai divas pudeles. Lietošanas biežums sāk pieaugt. Tas nozīmē, ka kaut kas nav kārtībā ar kontroles mehānismu, kas ļauj cilvēkam iedomāties, ka es gribētu lietot, bet vienlaikus domas aizvirzīt projām un nelietot, pašam sev pateikt nē. Tad, kad to vairs nevar izdarīt, tad ir jādomā par to, ka lietošana ir pārmērīga.”
Ja šajā brīdi pašam saviem spēkiem neizdodas apstāties, tad ir jāmeklē profesionāļa palīdzība.
“Tur jau ir tas riskantums, ka sākotnēji šī neproblemātiskā dzeršana neliekas kaut kāda veida traucējums. Visa sociālā dzīve, darba dzīve norit pilnīgi normāli,” skaidroja Landsmane.
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina cilvēkus, kuriem ir nepieciešams atbalsts dažādu atkarību problēmu risināšanā, zvanīt uz konsultatīvo tālruni 67037333.
SPKC vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone pauda: “Palīdzību nodrošina mūsu konsultanti, kuri ir klīniskie un veselības psihologi, nodrošinot anonīmu psiholoģisko atbalstu, konsultējot un atbalstot iedzīvotājus paradumu maiņā, sniedzot visu nepieciešamo informāciju, kāda palīdzība ir pieejama, kā to ir iespējams saņemt, un arī individuāli izstrādājot plānu, kā veikt izmaiņas paradumos.”
PVO uzver, ka alkohols rada ne vien veselības problēmas, bet tas arī ir viens no no galvenajiem vardarbības, tostarp seksuālās vardarbības cēloņiem.