SPKC: Uz jauno atkarību atbalsta tālruni pārsvarā zvanījuši līdzcilvēki

Uz tālruni 67037333 zvanījuši arī atkarīgie, pārsvarā interesējoties par pārmērīgas alkohola lietošanas un smēķēšanas jautājumiem. Mazāk zvanu bijis par narkotisko vielu un azartspēļu jautājumiem.

“Vidēji saņemam četrus zvanus dienā. Tas, protams, nešķiet ļoti liels zvanītāju skaits, bet kopumā jāsaka, mēs arī no dažādiem pētījumiem redzam, ka cilvēki reti vispār vēršas pēc palīdzības,” stāstīja narkoloģe Ilze Maksima.

“Saskaņā ar jaunāko pētījumu datiem, 29% iedzīvotāju vecuma grupā no 18 līdz 75 gadiem ikdienā lieto dažādus tabaku vai nikotīnu saturošus produktus, tāpat diemžēl Latvijā ir augstākais absolūtā alkohola lietotāju īpatsvars OECD dalībvalstu vidū,” norādīja Mārtiņsone.

Tāpat dati rāda, ka pieaug to cilvēku īpatsvars, kas ir pamēģinājuši narkotikas.

“Arī par azartspēlēm mēs redzam, ka problemātisko azartspēļu spēlētāju īpatsvars Latvijā ir augstāks nekā citās Eiropas valstīs,” pauda Mārtiņsone.

Ņemot vērā šos faktorus, tika izveidots konsultatīvais tālrunis, kura mērķis ir nodrošināt anonīmu psiholoģisku palīdzību, atbalstīt, motivēt cilvēkus savu un līdzcilvēku paradumu maiņai, kā arī informēt, kādi resursi un pakalpojumi ir pieejami, lai šo paradumu maiņu veiktu.

“Cilvēki bieži vien, saskaroties ar atkarību problēmām, ir neziņā – ko darīt, kā darīt? Līdz ar to ceram, ka šajā tālrunī varēsim atbildēt uz visiem jautājumiem un atbalstīt viņus šo paradumu maiņā,” pauda Mārtiņsone.

Tālrunis 67037333 ir pieejams ikvienam iedzīvotājam – gan tiem, kuri paši saskārušies ar kādu no atkarību problēmām un meklē palīdzību, gan līdzcilvēkiem.

“Ņemot vērā augsto atkarības izraisošo vielu lietotāju īpatsvaru mūsu sabiedrībā, ir skaidrs, ka ļoti daudz ir Latvijā ģimenes, kuras saskaras ar līdzatkarības problēmu.

Arī šiem cilvēkiem ir iespēja zvanīt uz šo tālruni un saņemt padomu,” stāstīja SPKC pārstāve. 

Tālrunis strādā darba dienās no pulksten 9.00 līdz 18.00, un konsultācijas sniedz sertificēti klīniskie un veselības psihologi.

Narkoloģe Ilze Maksima uzsvēra, ka tālruni var izmantot ne tikai  informācijas iegūšanai, bet patiešām – atbalstam. Būtiski, ka zvanītājs var par savu problēmu runāt anonīmi.

“Atkarības ir viena problēma, viena saslimšana, tikai tās, jāsaka, pūķa galvas, izskatās dažādi. Mums kā komandai ir ko pacensties un turēt roku uz pulsa, lai informācija, kura tiek sniegta, būtu kvalitatīva, visaptveroša,” atzina narkoloģe Maksima.