Latvijā gadā veic 20 līdz 30 balsenes izņemšanas, bet tik plašs un ilgstoši paslēpies vēzis pārsteidzis pat pieredzējušos ārstus.
Lai gan 95 procentos balsenes vēža gadījumu pie vainas ir smēķēšana, Ralfa Bērziņa gadījumā tas bijis darbs ļoti putekļainā un bīstamā vidē.
Sūdzības par balss piesmakumu izrādījās ļaundabīga saslimšana.
“Labi jūtos tagad,” pēc operācijas stāsta Ralfs.
“Viņš sākumā bija ļoti sašutis, pļāpiņš viņš ir, un bija sašutis, ka nevarēs runāt. Tagad saku – nē, varēs. Tagad viņš, ar audiologopēdu strādājot, jau var izskaitīt līdz padsmit un šorīt man teica “Labrīt!”,” priecājas ārste Elza Rāte.
Ārsti atzīst, ka tik lielu vēzi savā praksē nebija redzējuši. Deviņu stundu ilgajā operācijā izņemta gan balsene, gan vairogdziedzera daiva, kakla limfmezgli, daļa barības vada un kakla mīkstie audi.
“Pacients vērsās pie mums “zaļā koridora” ietvaros ar piesmakumu un elpas trūkumu. Bet sūdzības bija īsas un ne tik ļoti izteiktas. Acīmredzot audzējs audzis ilgi un slēpti. Es tiešām neatceros, kad Latvijā būtu tik liels audzējs operēts,” atzīst Stradiņa slimnīcas otolaringologs Romāns Dzalbs.
“Man kā klīnikas vadītājam ir liels prieks un gods, ka mēs varējām veikt šādu lielu darbu. Un, lai to veiktu, ir vajadzīga augsti specializētu ārstu komanda,” norāda Stradiņa slimnīcas Otorinolaringoloģijas klīnikas vadītājs Ingus Vilks.
Lai gan protēzes ievietošanu un nomaiņu trīs reizes gadā sedz valsts, filtri un citas aprūpei nepieciešamās lietas jāpērk pašam. Ārsti raksta pamatojumu Nacionālajam veselības dienestam, lūdzot arī šīs lietas iekļaut apmaksas grozā.