Šonedēļ aprit 50 gadi kopš vēsturiskās sanāksmes Šveicē, Ženēvā, kur Pasaules Veselības organizācijas dalībvalstis vienojās, ka vakcīnām jābūt pieejamām visiem bērniem, un tika parakstīts memorands.
“Attiecībā uz sešām slimībām, kuru vakcīnas jau krietnu laiku bija zināmas un efektīvas, tiks darīts viss iespējamais, lai šīs vakcīnas bērniem būtu brīvi pieejamas. Tāpēc to nosauca par paplašināto vakcinācijas programmu,” pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Profesore, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektoloģijas galvenā speciāliste Ludmila Vīksna uzsvēra, ka
visvairāk gadu pie cilvēku dzīvildzes devusi tieši visaptverošā vakcinācija.
“PVO, kas vienmēr balstās uz pārbaudītiem datiem, saka tā, ka no tiem 30 gadiem, kas pagarinājuši mūsu dzīvildzi, 25 ir, pateicoties vakcinācijai. Un tie cipari taču ir fantastiski!” sacīja Vīksna.
Kopš vēsturiskā lēmuma Ženēvā vakcīna pret bakām, difteriju, stingumkrampjiem, poliomielītu, tuberkulozi un garo klepu glābusi miljoniem dzīvību. Tiesa, nevar teikt, ka šīs slimības izskaustas pilnībā. Vairākās pasaules valstīs uzliesmo masalas.
Bet Latvijā šoziem garais klepus atkal mocīja pieaugušos un pusaudžus, kuri gan pret to ir saņēmuši poti.
“Mēs redzam, ka garajam klepum ik pēc pieciem gadiem ir pieaugums. (..) Ja saslimst bērni ar garo klepu līdz 3 mēnešu vecumam, ir 50 procentu letalitāte. Un mērķis ir kolektīvā imunitāte jeb kolektīvais labums,” sacīja Perevoščikovs.
Taču tieši kovida laikā kolektīvā imunitāte ir mazinājusies. Izsargājoties no kovida, kas ir gaisa pilienu infekcija, cilvēki gan mazāk slimoja ar citām infekcijām, gan mazāk vakcinējās.
“Mēs ar citām mazāk slimojām. Mēs mazāk domājām par vakcināciju. Un otrs – mēs pazaudējām esošo imunitāti, jo neizvakcinējām laikā kaut ko. Masalas bērniem vai ko citu. Bija pārtraukums,” pauda Vīksna.
Kā lielu sasniegumu šodien infektologi min vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu, kas inficē ādu un gļotādu. Latvijā vakcīna pieejama gan pusauga meitenēm, gan zēniem, un tā pasargā no vairākiem vēzi izraisošiem cilvēka papilomas vīrusa tipiem.