Reģionālie pasažieru pārvadātāji ceļ trauksmi – steidzami jāpārskata pakalpojumu cenas

Reģionālo pasažieru pārvadātāju līgumi ir noslēgti lielākoties uz desmit gadiem. Bet, kā min Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijā, to sagatavošana sākās pirms pilnapmēra kara Ukrainā un Covid-19 pandēmijas krīzes, kad cenas strauji kļuva lielākas.

Asociācijas prezidents Ivo Ošenieks Latvijas Radio radījumā “Labrīt” teica, ka patlaban valsts budžeta finansējums nav pietiekams, lai nosegtu jau esošos līgumus. Turklāt pārvadātāju tagadējās izmaksas ir krietni lielākas, nekā tās bija pirms vairākiem gadiem. Asociācijā norādīja, ka valsts budžetam ir jāpiešķir vismaz 15 miljoni eiro un jāpārskata ilgtermiņa līgumi, lai cenas varētu indeksēt katru gadu.

Lai samilzušo krīzi risinātu, ar nozares pārstāvjiem trešdien tikās Satiksmes ministrija. Tiesa, gaidīto politisko pārstāvju nebija. Pēc sapulces Ošenieks pauda neapmierinātību: 

“Protams, tika piesaukts atkal informatīvais ziņojums, par kuru runas [ir] jau trīs mēnešus, kurš nav pavirzījies uz priekšu. Tāpat [runāja] par grozījumiem Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā. Katrā ziņā mēs nesadzirdējām, ka kaut kādi ātri risinājumi tiks meklēti. Līgumos pirmā cenu indeksācija ir paredzēta pēc četriem gadiem no uzsākšanas brīža. Ja šie piedāvājumi tika gatavoti pirms trim gadiem, faktiski sanāk, ka pirmā cenu indeksācija ir pēc septiņiem gadiem.

Kur jūs redzat nozari, kurā būtu bizness, kur var prognozēt izmaiņas cenās un pakalpojumos kaut vai 7 gadu periodā?”

Satiksmes ministrija rakstiskā atbildē norādīja, ka papildu finansējums reģionālajam sabiedriskajam transportam ir skatāms kontekstā ar situāciju valstī, valdības noteiktajām prioritātēm un budžeta iespējām. Ministrija ir apzinājusi un izprot situāciju, tādēļ sagatavošanas fināla fāzē ir informatīvais ziņojums par iespējamajiem risinājumiem, kas tuvākajā laikā tiks iesniegts izskatīšanai valdībā. Kamēr tas nav sagatavots, ministrija plašākus komentārus nesniegs, cerot, ka ziņojumu valdībā izdosies iesniegt tuvāko mēnešu laikā.

Sapulcē piedalījās arī Latvijas Darba devēju konfederācija un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kuras vadītājs Jānis Endziņš Latvijas Radio teica, ka minētajā nozarē nekārtība valda daudzu gadu garumā un ka tajā problēmas ir jārisina.

Ja reģionālajiem autobusu pārvadātājiem valsts naudu nepiešķirs, viens no risinājumiem, kā minēja Ošenieks, ir celt biļešu cenas. Tiesa, par cik biļešu cenas varētu palielināt, viņš nezinot un aicināja vērsties Autotransporta direkcijā.